piątek, 27 października 2017

Od 2018 roku wszystkie składki jednym przelewem na indywidualny rachunek bankowy



 Od 2018 roku będzie zmiana w płatności składek ZUS dla przedsiębiorców i osób samozatrudniających się. Od 1 stycznia 2018 roku za wszystkie składki ZUS będzie można zapłacić jednym przelewem. Dzięki tej zmianie płatnicy będą wypełniać tylko jeden przelew co zmniejszy koszty przelewów. W nowych przelewach nie będą podawane dane identyfikacyjne okres czy typ wypłaty co wpłynie na zmniejszenie ilości błędów.
   Od nowego roku wszystkie składki, bez względu na okres którego dotyczą, trzeba będzie wpłacić na indywidualny rachunek składkowy. Dotychczasowe rachunki zostaną zamknięte. Informacje o numerze indywidualnego rachunku składkowego płatnik otrzyma od ZUS listem poleconym w czwartym kwartale 2017 roku. Ważne jest, aby ZUS miał aktualny adres podatnika. Jeżeli były zmiany w adresie, a płatnik nie zgłosił zmian musi zrobić to jak najszybciej.

   Bardzo istotną sprawą jest, że jeśli do końca grudnia 2017 roku płatnik nie otrzyma informacji o numerze rachunku składkowego lub zgubi list powinien zgłosić się do ZUS lub zadzwonić do Centrum obsługi telefonicznej (22 560 16 00).

   Taniej i szybciej

   W 2018 roku jednym przelewem będą opłacane następujące składki:
  • ubezpieczenie społeczne (rentowe, emerytalne, wypadkowe, chorobowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.
Dzięki tej zmianie będziemy wypełniać tylko jeden wniosek zamiast 3-4. Zmniejszy to koszty. Unikniemy również wielu błędów, gdyż nie będziemy tak jak dotychczas poddawać w przelewie dane identyfikacyjne m.in. numer REGON, NIP lub PESEL oraz typu wypłaty i okresu.

Natychmiastowe rozliczenia

Dzięki indywidualnemu rachunkowi ZUS od razu zaksięguje wpłaty podatnika na jego konto. Będzie można szybciej łatwiej dokonywać rozliczenia z ZUS-EM.

Proporcjonalny podział

   Płatnik nie będzie zobowiązany do podawania w przelewie za jakie składki płaci oraz za jaki okres. ZUS każdą wpłatę będzie dzielił proporcjonalnie na wszystkie fundusze i ubezpieczenia. Zrobi to na bazie składek za ostatni miesiąc, które wpisał płatnik lub ZUS (jeśli płatnik jest zwolniony z przekazywania deklaracji) do ostatnie deklaracji rozliczeniowej. Dzięki temu odsetki za zwlokę nie będą rosły.

 Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe to wpłata będzie pokrywać najstarszą zaległość.

Długi a ubezpieczenie chorobowe

   Płatnik posiadający długi składkowe, w 2018 roku nie będzie mógł opłacić tylko bieżące składeki na ubezpieczenie społeczne, żeby móc korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego).
   Wpłata płatnika w pierwszej kolejności pokryje zaległości z odsetkami, dopiero potem bieżące składki. Poza tym wpłata zostanie rozdzielona proporcjonalnie na wszystkie składki.
   Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić całego zadłużenia, a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymać z tego tytułu w razie potrzeby świadczenia, to powinien skorzystać z ratalnego systemu. Gdy zostanie podpisany ten układ i ZUS rozliczy rate zgodnie z terminem wymagalności zapłaty to płatnik zostanie objęty ubezpieczeniem chorobowym i będzie mu przysługiwało prawo do świadczenia. W zawarciu takiego układu pomagają doradcy z ZUS. Z ich pomocy skorzystać można w każdym oddziale ZUS. Po podpisaniu układu ratalnego płatnik będzie spłacał raty na indywidualny rachunek składkowy odrębnym przelewem.


7 komentarzy:

  1. Świetnie, że dzielisz się swoją wiedzą, bardzo przydatny artykuł :) Na początku prowadzenia swojej działalności próbowałam sama zająć się księgowością, ale wraz z jej rozwojem, postanowiłam zlecić to zewnętrznej firmie. Polecam serdecznie http://jezak.pl/en/about-me/, naprawdę profesjonalna obsługa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej. Jeśli prowadzisz własną firmę, polecam współpracę z firmą Anegis microsoft dynamics 365. Zajmują się oni nie tylko konsultingiem, ale też np. różnymi szkoleniami ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Polecam www.eRachuba.pl - specjaliści godni zaufania!

    OdpowiedzUsuń
  5. Prowadzenie firmy niesie za sobą bardzo wiele opłat, nie zawsze na to właściciela na bieżąco stać. Często musi się wspomagać pożyczką, na http://finansowysukces.pl/ o takich kredytach można przeczytać. Czasami dla dobra firmy warto z takiej możliwości skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli mamy tu pracodawców, którzy potrzebują noclegi dla pracowników to mogę polecić https://www.abinoclegi.pl/noclegi-pracownicze-katowice.html - miałem okazję z nimi współpracować i polecam zarówno pod kątem ceny jak i pod kątem warunków dla pracowników.

    OdpowiedzUsuń