niedziela, 1 lipca 2018

Obowiązek podatkowy w podatku VAT

   

Ustalenie obowiązku podatkowego w podatku VAT jest  na bardzo prostych zasadach. Problem polega w tym, że do tych zasad występuje wiele wyjątków. Te wyjątki nazywane są szczególnymi momentami powstania obowiązku podatkowego.
    Zgodnie z ustawą o VAT opodatkowaniu podlegają:

  • odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytoriom kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego VAT:

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostarczenia towarów lub wykonania usług. W nawiązaniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaję się także za wykonaną, w sytuacji wykonania jej części za którą określono zapłatę. Jeżeli do usługi określone są następujące po sobie terminy płatności bądź rozliczeń to usługę uznaje się za wykonaną w części  z upływem każdego terminu płatności lub rozliczenia, aż do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których nie minął termin płatności, usługę uznaję się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, aż do momentu zakończenia świadczenia usługi.

Zaliczka a obowiązek podatkowy

Jeśli przed wykonaniem usługi lub dokonaniem dostawy towaru otrzymano część lub całość zapłaty obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania wpłaty.

Szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego VAT

W ustawie o VAT są liczne wyjątki w których obowiązek podatkowy powstaje m.in. z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania zapłaty.

   W pierwszej grupie znajdują się transakcje gospodarcze wobec których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury na rzecz Vat- owców i dotyczy takich zdarzeń jak:
  • usługi budowlane lub budowlano-montażowe,
  • dostawa książek drukowanych ( z wyłączeniem map i ulotek) oraz czasopism, gazet i magazynów drukowanych,
  • drukowaniu książek drukowanych ( z wyłączeniem map i ulotek) oraz czasopism, gazet i magazynów drukowanych.
W drugiej grupie obowiązek podatkowy jest uzależniony od momentu wystawienia faktury, ale nie później niż w momencie upływu terminu ich płatności. Do tej grupy należą następujące transakcje:
  • dostawa energii cieplnej, chłodniczej, elektrycznej, oraz gazu przewodowego;
  • świadczenie usług takich jak:
    • najmu, dzierżawy, leasingu lub o podobnym charakterze,
    • usług telekomunikacyjnych,
    • stałej obsługi prawnej i biurowej,
    • ochrony osób, oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
    • dystrybucji energii cieplnej, chłodniczej, elektrycznej oraz gazu przewodowego.
   W ostatniej trzeciej grupie znajdują się czynności w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania części lub całości zapłaty. Dotyczy to takich transakcji jak:
  • wydanie przez komitenta komisantowi na podstawi umowy komisu,
  • przeniesienie na podstawie nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu  działającego w jego imieniu własności towaru w zamian za odszkodowanie, dokonywane w trybie egzekucji dostawy towarów,
  • świadczenie na podstawię odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, wojskowych, administracyjnych bądź prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczych.

Obowiązek podatkowy w obrocie zagranicznym

W ustawie odrębnie jest wykazany moment powstania obowiązku podatkowego dla transakcji dokonanych z krajami wspólnoty, oraz moment podatkowy dla transakcji z krajami  trzecimi.

Transakcje Wewnątrzwspólnotowe

Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów moment podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, ale nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym została dokonana dostawa towarów. Przy transakcjach WDT otrzymane zaliczki nie powodują powstania obowiązku podatkowego VAT.

Import i eksport towarów

Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania dostawy towarów lub otrzymania całości bądź części zapłaty.
Obowiązek podatkowy przy imporcie usług powstaje z chwilą powstania długu celnego.

Import i eksport usług

Przez eksport usług rozumiemy wszystkie usługi wykonane przez polskich przedsiębiorców na rzecz kontrahentów, którzy mają siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności poza granicami naszego kraju. Przy eksporcie usług sprawa jest troszkę inna, ponieważ dla określenia w jakim kraju należy usługę opodatkować, ważne jest określenie miejsca świadczenia usługi. Miejscem świadczenia usługi jest miejsce w którym usługobiorca posiada siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym obowiązek rozliczenia transakcji pod względem VAT leży po stronie usługobiorcy.
Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeśli natomiast przed wykonaniem usługi nabywca uiszcza zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej zapłaty.

13 komentarzy:

  1. Świetny artykuł oraz blog. Można wyciągnąć wiele cennych rad przy otwieraniu własnej działalności :)
    Ifirma programów ma bardzo wiele - korzystam z ich usług i jestem bardzo zadowolona.
    Ułatwia to pracę oraz obsługa programów w ogóle nie jest trudna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się, że możemy się tutaj zapoznać z realiami pracy księgowego. W życiu nie wpadłabym na pomysł, żeby zwrócić uwagę na te wszystkie zasady. Na całe szczęście na mojej drodze stanęły accounting services in warsaw, które zapewniły mi swobodę i luksus nie martwienia się o sprawy rachunkowe.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kwestia księgowości jest bardzo istotna dla każdej firmy. Niestety zupełnie się w tym nie odnajduję i wolę korzystać z usług księgowości internetowej z https://www.ifirma.pl/. Od jakiegoś czasu już współpracujemy i jeszcze mnie nie zamknęli

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli chodzi o sprawy związane z prowadzeniem księgowości w firmie, to wg mnie warto zastanowić się nad wdrożeniem jakiegoś systemu erp np. https://www.connecto.pl/demo-xl/. Rozbudowany system składa się z licznych modułów, w tym dedykowanych dla księgowości i finansów. Dzięki nim możliwe jest sprawne oraz samodzielne prowadzenie księgowości w różnej formie, a także szczegółowa analiza danych finansowych, które są kluczowe dla naszego przedsiębiorstwa.

      Usuń
  4. Świetny, merytoryczny materiał dotyczące księgowości. System podatkowy w Polsce to koszmar i tego typu wyjątki to potwierdzają. No, ale od czego są takie doświadczone biura rachunkowe, jak taxcredit.pl.

    OdpowiedzUsuń
  5. Prowadzenie działalności to nie jest łatwe zadanie, nie dziwi fakt, że do prowadzenia księgowości zazwyczaj zatrudnia się inną osobę. A jak pojawi się problem z płynnością finansową? na http://kredytowyjanusz.pl/ można szukać porad co z tym zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie, warto się dobrze zastanowić nad tym, co będzie dla Was bardziej korzystne. Ja na pewno mogę polecić ofertę http://www.perfekt.biz.pl - sama korzystam z ich usług, dla mnie to profesjonaliści.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie znam się totalnie na podatkach... mój znajomy pracuje jako marynarz i też się zastanawiamy jak powinien się rozliczać ze swojej pracy. Chyba z pomocy www.radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/ musi skorzystać w takiej sytuacji. Nie każda kancelaria podejmuje się prowadzenia takich spraw. Jest to jedno z trudniejszych zagadnień z racji niejasnego unormowania prawnego.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli chodzi o podatki to warto mieć kogoś zaufanego takiego doradcę podatkowego. Czytałam o tym na stronie http://www.trinet.com.pl/zmiany-w-podatkach-kiedy-warto-skorzystac-z-pomocy-specjalisty/ są tutaj informacje o tym kiedy warto jest =i kto może skorzystać z takiej pomocy doradców. Sprawdźcie bo ciekawy artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  9. Z tymi podatkami to nie jest prosta sprawa... Ja próbowałem sam ogarniać ale szybko się przekonałem, że nie znam się na rzeczy. Na szczęście biuro rachunkowe https://wzpartners.pl/ zajmuje się także doradztwem podatkowym, z ich pomocą nie mam problemów, na bieżąco weryfikują dokumenty.

    OdpowiedzUsuń
  10. Usługi księgowe umożliwiają dokładną kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa i pozwala na szybką reakcję w przypadku wystąpienia nieprawidłowości finansowych.
    https://portal.faktura.pl/biznes/w-co-najlepiej-inwestowac-w-2023-roku/

    OdpowiedzUsuń
  11. Podejmując decyzję o założeniu własnej firmy, wiedziałam, że kluczowe będzie znalezienie zaufanego partnera do spraw księgowych. https://biuro-rkb.pl/ okazało się strzałem w dziesiątkę. Ich zaangażowanie, dostępność i profesjonalizm sprawiają, że czuję się bezpiecznie, wiedząc, że moje finanse są prowadzone prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Cenię sobie ich indywidualne podejście i polecam ich każdemu, kto potrzebuje solidnego wsparcia księgowego.





    OdpowiedzUsuń
  12. Jeśli osiągasz dochody w Norwegii, musisz pamiętać o obowiązku rozliczenia podatku z Norwegii. Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie przygotowania deklaracji podatkowych oraz uzyskania zwrotu nadpłaconych podatków. Z naszą pomocą cały proces stanie się prostszy i bardziej zrozumiały, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych komplikacji.





    OdpowiedzUsuń