niedziela, 30 września 2018

Nowa ordynacja podatkowa- pozytywne zmiany dla przedsiębiorców

 

  Jest już projekt nowej Ordynacji podatkowej. W projekcie jest wiele zmian dotyczących procedury podatkowej. Wiele proponowanych zmian powinny przyśpieszyć proces załatwiania spraw w postępowaniach podatkowych oraz ułatwić niektóre niejasne kwestie. Wprowadzono również nowe instytucje, przy których pojawiają się wątpliwości i mogą okazać się one nieskutecznym rozwiązaniem.


 Do najważniejszych zmian z punktu widzenia przedsiębiorcy należą:


  • Podatnik będzie miał prawo do skorygowania deklaracji w ostatniej fazie postępowania podatkowego, przed wydaniem decyzji. Skorygowanie deklaracji będzie skutkować umorzeniem postępowania, jeśli będzie zgodne z oczekiwaniami organu podatkowego.
  • Powstanie całkiem nowy przepis umorzenia podatku. Do tej pory organ podatkowy mógł umarzać tylko zaległości podatkowe. Pozytywna zmiana polega na tym, że dzięki umorzeniu podatku, a nie jak dotychczas zaległości podatkowej, podatnikowi nie są naliczane odsetki oraz nie naraża się na ewentualną odpowiedzialność karnoskarbową w razie odmowy przyznania ulgi. Do tej pory nie było możliwości złożenia wniosku przed terminem upływu płacenia podatku.
  • Najważniejszą zmianą dla podatnika jest ugodowa, polubowna forma załatwiania spraw. Kompromisowe załatwianie spraw ma wiele zalet. Przyczyni się do szybszego załatwiania spraw, efektywności organów podatkowych, oraz da szanse dobrowolnego wykonania zobowiązania podatkowego. 
  • Rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym. Prowadzenie postępowania podatkowego na zasadach ogólnych w sprawach mniejszej rangi generuje duże koszty, często przekraczające kwoty podatku. Zmiana ta ma na celu oszczędność budżetu. Rozpoznawanie spraw w trybie uproszczonym będzie w pełni zależne od woli strony postępowania.
  • Instytucja interpretacji indywidualnych i ogólnych prawa podatkowego nadal pozostanie i to jest korzystne, ale w ordynacji podatkowej pojawił się również negatywny zapis w tej kwestii a w art. 533 §3. Za wydanie interpretacji indywidualnej będzie opłata w kwocie 2 000 zł, gdy przedmiotem winsoku będzie  szczególnie skomplikowany stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe.
  • Jedną z bardzo ważnych zmian jest przedłużenie terminu składania odwołań z 14 dni do 30 dni. Dotychczasowy termin bardzo ograniczał podatników, nie mieli oni czasu na dokładne przeanalizowanie materiału dowodowego.
  • Wprowadzony zostanie dwuetapowy czasookres, w którym niektóre czynności dotyczące dochodzenia należności publicznoprawnej będą mogły być wykonywane. Chodzi tutaj o przedawnienie wymiaru i poboru podatku. W projekcie zawarty jest katalog przesłanek zawieszających bieg terminu prawa wymiaru podatku. Również określono katalog przesłanek zawieszających oraz przerywających bieg terminu poboru podatku. W sumie do 25 lat może trwać termin poboru podatku.
  •  Zmianie uległy także przepisy dotyczące nadpłat. Niestety ta zmiana nie jest pozytywna.  Wprowadzono pojęcie bez postawnego wzbogacenia. Jeśli organ podatkowy udowodni, że wyniku zwrotu kwoty zapłaconej nienależnie jako podatek lub zwrotu nadpłaty dojdzie do bezpodstawnego wzbogacenia się,  będzie to warunek wyłączający uznanie kwoty jako nadpłata. Czyli organ podatkowy będzie miał prawo odmówić zwrotu należności, która spełnia wszystkie warunki, aby być zwróconą.

20 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Teraz ciągle w przepisach się coś zmienia. Ciężko być na bieżąco. Ja z takimi papierkowymi rzeczami i cyferkami na bakier jestem. Staram się delegować takie zadania aby błędów gdzieś nie popełnić. Do tej pory mąż się zajmował takimi sprawami ale też ma coraz więcej na głowie i zaczynami się zastanawiać nad firmą zewnętrzną coś jak ta http://www.business-care.pl Wykupić jakiś pakiet usług i mieć z głowy. Chyba warto bo też wtedy chyba odpowiadają za to co robią

    OdpowiedzUsuń
  4. Beata jeżeli zastanawiasz się nad firmą to mogę polecić Ifirmę ( na stronie ifirma znajdziesz wszystkie informacji + info o darmowych programach).

    Co do wpisu to bardzo ciekawe, szczególnie ostatni punkt. Cieszę się, że sama się tym zajmuję - pogubiłabym sie od razu ...

    OdpowiedzUsuń
  5. Kolejne zmiany... Przestałam się już w ogóle w tym orientować. Ostatnio moja firma miała przez to nie lada problemy. Muszę się chyba jednak zgłosić do specjalisty. Natrafiłam na adres http://jezak.pl/en/services/, spróbuję najpierw tam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciągłe zmiany są męczące, bez fachowego doradztwa podatkowego ciężko się w tym wszystkim połapać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zmiany zmianami, dużo ich, ale to dobrze jeżeli prowadzą do czegoś dobrego. Im prostsze podatki tym lepiej!

    Pozdrawiam euro-punkt.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Zmian jest bardzo dużo, w 2019 roku zmienił się nawet podatek cit co wielu zaskoczyło niestety w dość nieprzyjemny sposób. Praktycznie z miesiąca na miesiąc coś się zmienia w prawie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. I bardzo dobrze że upraszczają, to samo mogłoby się tyczyć uzyskiwania kredytów, szczególnie mieszkaniowych. Na http://skredytowani.com.pl/ czytałem, że wzięcie takiego kredytu to wcale nie jest taka prosta sprawa i trzeba uważnie czytać wszystkie oferty banków.

    OdpowiedzUsuń
  11. Problemy z księgowością? W eRachuba title="biuro rachunkowe">http://www.erachuba.pl radzimy sobie nawet z największymi problemami.

    OdpowiedzUsuń
  12. Zgadzam się z przedmówcami, samodzielna księgowa świetnie sprawdza się przy mniejszych firmach. Jak przedsiębiorstwo większe, lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego.. Ja korzystam z http://www.perfekt.biz.pl. Są naprawdę dobrzy.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeśli mowa o księgowości to ja poleciłabym to komuś kto tym zajmuje się od wielu lat i ma doświadczenie. Polecam wam serdecznie http://www.perfekt.biz.pl to profesjonalne biuro rachunkowe z Krakowa. To eksperci którzy pomogą każdemu w prowadzeniu firmy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Niestety nie mamy szans na jakiekolwiek pozytywne zmiany w polskim prawie podatkowym. Co więcej Nowy Ład poskutkuje tym, że polscy przedsiębiorcy się pozamykają... a co za tym idzie nie będzie pieniędzy na finansowanie planów rozdawania środków pieniężnych dla innych osób. Ja osobiście skontaktowałam się z biurem http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/services/ksiegowosc-opp z prośbą o pomoc w zakresie doradztw biznesowego. Nie chcę płacić tak wysokich podatków. Pracuję na siebie nie na innych.

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam firmę od kilku lat ale nie do końca znam się na sprawach podatkowych, księgowych. Nie mam też potrzeby bo dzięki współpracy z https://wzpartners.pl/ mam pewność, że kwestie związane z księgowością i rachunkowością są prowadzone rzetelnie, terminowo. Do większości dokumentów mam dostęp online, dzięki temu znacznie mniej papierów muszę trzymać w biurze.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawa jestem twojego komentarza odnośnie zmian 2022 roku. Chyba już nie publikujesz, prawda? Ciekawiłoby mnie, jak to oceniasz i tak dalej. Jeśli zaś o mnie chodzi, to wydaje mi się, że też biuro rachunkowe z Lublina https://ksiegowalublin.com/ musi mi pomóc. Rozliczenia, w tym podatki, to moja słabość. Kogoś muszę w tym temacie mieć na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  17. Księgowość spółki z o.o. online to świetna sprawa dla wielu firm nawet tych dużych jak i tych małych.

    100% zadowolenia - polecam :)

    Tutaj więcej szczegółów dla zainteresowanych tym tematem https://kancelariaclear.pl/ksiegowosc-spolki-zoo/

    Rzetelna i fachowa pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam wszystkie osoby zainteresowane tematem księgowości. Jeżeli szukacie sprawdzonych usług w zakresie księgowości, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę Biuro rachunkowe w Krakowie . Czy ktoś z Was również z niej korzysta?

    OdpowiedzUsuń
  19. Dla wielu przedsiębiorców jedynym rozwiązaniem na zachowanie ciągłych jest zaciągnięcie kredyt firmowy Pruszków. Aby wybrać najlepszą ofertę warto skonsultować się doradcą.

    OdpowiedzUsuń
  20. Współczuję księgowym, że ciągle muszą nadążać za zmianami podatkowymi. Praktycznie co roku wprowadzane są nowe ustawy i rozporządzenia.
    https://gdziepokredyty.com.pl/

    OdpowiedzUsuń