poniedziałek, 13 lutego 2017

Początkujący przedsiębiorcy nie będą płacić składek ZUS

  
Ministerstwo Rozwoju w ramach konstytucji biznesu pracuje nad nową ulgą dla początkujących przedsiębiorców, która ma polegać na zwolnieniu przedsiębiorców z płacenia składek ZUS przez pół roku. Po tym czasie będą płacili tylko mały ZUS przez 2 lata. Mały ZUS jest to obniżona składka ZUS.
   Aktualnie osoby, które zaczynają prowadzić działalność gospodarczą mają prawo do skorzystania z z ulgi składkowej i płacenia przez pierwsze dwa lata niższej składki za ubezpieczenie społeczne. Jednak, aby skorzystać z tej ulgi muszą spełniać następujący warunek - nie prowadzili w przeciągu ostatnich 5 lat takiej działalności na rzecz byłego pracodawcy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mają obowiązek płacenia składek ubezpieczeniowych od co najmniej 60% średniego wynagrodzenia w gospodarce, a osoby zaczynające prowadzenie działalności gospodarczej 30% minimalnego wynagrodzenia. Tacy przedsiębiorcy płacą niższe składki, ale załatwienia formalności są identyczne.
   Osobą rozpoczynającym prowadzenie działalność gospodarczej warto jest pomagać, a najłatwiejszą metodą pomocy jest zmniejszenie obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. W innym razie w raz z podatkiem dochodowym należy opłacać składki ZUS nawet jeśli nie osiągnie się przychodu.
   Ulga dla początkujących przedsiębiorców daje więcej korzyści niż strat. Zmniejsza ilość wpływów ze składek na ubezpieczenie społeczne, ale w przyszłości zmniejszy również koszty emerytury osób korzystających z takiej ulgi. Osoby, które nie opłacają składek przez okres tzw. "wakacji ubezpieczeniowych" nie zbierają kapitału emerytalnego, ale raz w życiu każdy powinien mieć do tego prawo.
    Osoby zaczynające prowadzić działalność gospodarczą po raz pierwszy w życiu, podejmują się bardzo wysokiego ryzyka, ponieważ nie mają doświadczenia i często nie uwzględniają wszystkich kosztów, przeszacowują swoje przyszłe przychody. W początkowym okresie działania firmy przychody są często niższe od kosztów, więc wiele przedsiębiorców szybko się poddaje, a ich przykład zniechęca innych do zakładania własnej działalności gospodarczej. Wiele jest chętnych do pracy na etacie, a chętnych do założenia firmy jest znacznie mniej. Dlatego warto pomóc osobą rozpoczynającym prowadzenie swojego pierwszego biznesu.
   Konfederacja Lewiatan zaproponowała troszkę inne rozwiązania, niż przedstawiło to Ministerstwo Rozwoju. Ministerstwo zaproponowało, aby obowiązkowe zgłoszenie się do ubezpieczenia społecznego był w momencie  rozpoczynania działalności, a obowiązek opłacania składek dopiero po upływie roku. Zmiana ma polegać na tym, że "wakacje ubezpieczeniowe" byłyby dwa razy krótsze niż aktualnie są, ale osoby korzystające z nich byłyby w pełni zwolnione z opłacania składek ZUS, a nie w części tak jak jest to dotychczas. Taka zmiana jest neutralna dla finansów publicznych, a korzystna dla osób podejmujących się prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż w pierwszym roku, który jest najtrudniejszy, zmniejszyłyby się koszty prowadzenia działalności. Przedsiębiorca zwolniony z płacenia ubezpieczenia nie ponosiłby kosztów ubezpieczenia oraz  nie traciłby czasu na załatwianie formalności. Na początku prowadzenia działalności jest to bardzo cenne, ponieważ przedsiębiorca  powinien się skupić na rozpoznawaniu rynku, udoskonalaniu produktu, budowaniu relacji z klientem itd. W przypadku małych składek, takich jak obecnie od 30% minimalnego wynagrodzenia, koszt załatwiania formalności jest wysoki w stosunku do kosztu samych składek.
   Wakacje ubezpieczeniowe należałyby się tylko raz w życiu, a nie tak jak obecnie co 5 lat, więc zmniejszyło by się ryzyko nadużycia ulgi.

3 komentarze:

  1. W mojej firmie prowadzona jest księga przychodów i rozchodów i o ile w takiej formie, prowadzenie księgowości może być taniej, wysokość składki ZUSowskiej jest naprawdę dramatyczna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze śledzić informacje, żeby być na bieżąco. Początkowego przedsiębiorcę z pewnością to przeraża. Wiem jak jest. Nie zdecydowałabym się samodzielnie na założenie spółki, dlatego kupiłam gotową (więcej info) i to był już krok do przodu. Druga sprawa to znaleźć dobrą księgową, to połowa sukcesu :)

    OdpowiedzUsuń