poniedziałek, 20 lutego 2017

Ujęcie wstępnej opłaty leasingowej w księdze podatkowej

  
Wstępna opłata leasingowa może zostać zaliczona do kosztów podatkowych i wpisana jednorazowo do księgi bez konieczności rozliczania w czasie.
   Umowa zawarta przedsiębiorcy z leasingodawcą może zostać zaliczona jako leasing operacyjny, jeżeli zostaną spełnione warunki zawarte w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim leasingu przedmiotem leasingu jest środek trwały u finansującego, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast korzystający wydatki dotyczące tej umowy np. raty leasingowe,opłatę wstępna zalicza do kosztów uzyskania przychodów.
    Wstępna opłata leasingowa jest kosztem pośrednim, nie można bezpośrednio powiązać jej z konkretnym przychodem. Koszty te potrąca się zgodnie z datą ich poniesienia, a jeżeli dotyczą okresu dłuższego niż rok i występują trudności z określeniem jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty podatkowe proporcjonalne do okresu,którego dotyczą.
   Opisana powyżej opłata ma charakter jednorazowego wydatku, nie tyczy się ona okresu na jaki została zwarta umowa leasingowa i nie można przypisać jej do poszczególnych rat leasingowych. Z tego powodu klasyfikuje się ją do kosztów jednorazowych poniesionych w dacie ich poniesienia bez konieczności rozliczania ich w czasie. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu przyjmuje się dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu.

1 komentarz:

  1. Nie zawsze wiadomo od razu czy dany leasing jest leasingiem finansowym czy operacyjnym, albo nie umie się wyliczyć bieżącej raty leasingowej. W takich sytuacjach warto skorzystać z kalkulatora leasingu, który pomoże rozwiązać tego typu problemy.

    OdpowiedzUsuń