poniedziałek, 27 lutego 2017

Kiedy dokonujemy odpisów aktualizujących należności


    W ramach zamykania roku obrotowego przedsiębiorstwa prowadzące księgi rachunkowe są zobowiązani do dokonania odpisów aktualizujących należności, które są obarczone ryzykiem niewypłacalności. To znaczy, że w przyszłości mogą nie przynieść żadnych korzyści ekonomicznych, z tego powodu na dzień bilansowy należy urzeczywistnić ich wartość.
   Wycenę należności dokonuję się w księgach rachunkowych nie rzadziej niż dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty z zachowaniem zasady ostrożności wyceny (art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości).
   Wartość należności co do których są obiekcje ich wypłacalności, aktualizuje się poprzez dokonanie odpisu aktualizującego zgodnie z art. 35 b ustawy o rachunkowości.
   Należności wątpliwe są to należności których z zapłatą dłużnik zalega, a jego sytuacja majątkowa i finansowa na spłatę należności jest nie prawdopodobna bądź należności są kwestionowane przez dłużnika. Omawiając kwestie należności należy mieć na uwadze również należności umorzone, przedawnione i nieściągalne.
   Jeżeli należności nieuregulowane zostaną umorzone, ulegną przedawnieniu lub zostaną uznane za nieściągalne to nie tworzy się na nie odpisu aktualizującego. Zaistnienie takich przesłanek jest podstawą do ostatecznego wyksięgowania niezapłaconych należności z ksiąg rachunkowych i zaewidencjonowania ich w pozostałych kosztach operacyjnych lub finansowych.

1 komentarz:

  1. Przy wyliczaniu odpisów na należności warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który w szybki i łatwy sposób pomorze w liczeniu odpisu.

    OdpowiedzUsuń