wtorek, 11 kwietnia 2017

Zmiany w 2017 r. w odliczaniu VAT z tytułu WNT i importu usług

  
Od 1 stycznia 2017 roku podatnik ma 3 miesiące na zdeklarowanie VAT z tytułu WNT. Jeśli nie zdąży będzie zobowiązany zapłacić odsetki od zaległości podatkowych oraz ewentualną sankcję podatkową za niesolidne rozliczanie VAT.
   Zasady odliczania VAT obejmują również świadczenie usług i dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca, a także wewnątrzwspólnotowe przemieszczanie towarów własnych w ramach przedsiębiorstwa podatnika.

Jak po zmianach rozliczyć podatek naliczony i należny od WNT

   Obowiązek podatkowy WNT powstaje w momencie wystawienia faktury przez podatnika, jednak nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca w którym dokonana została dostawa towaru będącego przedmiotem WNT. Zasady te od 2017 r. nie uległy zmianą.
   Zmianą uległy zasady odliczania VAT naliczonego z tytułu WNT. Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego powstaje w momencie rozliczania okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia lub importowania takich usług i towarów. W odliczaniu WNT tak samo jak w sytuacji zakupów krajowych VAT można odliczyć w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych.
   Od stycznia 2017 roku prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku WNT powstaje w rozliczaniu okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy WNT, pod warunkiem, że podatnik:
  • otrzyma fakturę, która dokumentuje dostawę towarów, będących u niego wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy,
  • uwzględnił kwotę należnego podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on zobowiązany rozliczyć ten podatek, nie później jednak niż w terminie miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.
   W sytuacji nie otrzymania w terminie 3 miesięcy faktury za dostawę towarów stanowiącą u podatnika WNT jest on zobowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym minął ten termin. Otrzymanie przez podatnika faktur dokumentujących dostawę towarów WNT w terminie późniejszym od  trzy miesięcznego okresu upoważnia jego do odpowiedniego powiększenia naliczonego podatku w rozliczeniu za okres, w którym fakturę tę otrzymał.
   W 2017 r. warunki odliczenia VAT z tytuł WNT zostały zaostrzone. Nie wystarczy otrzymać tylko fakturę w terminie do trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Najpóźniej w tym czasie nabywca jest zobowiązany również do rozliczenia  podatku należnego. Jeśli tego nie dokona, rozliczenie VAT naliczonego i należnego nie będzie mogło być dokonane w deklaracji za ten sam okres. Wynika to z nowego artykułu ustawy o VAT (art. 10).
   Nowe zasady rozliczeń mają zastosowanie od stycznia i I kwartału 2017 roku. Oznacza to, ze w sytuacji, gdy podatnik rozlicza należny VAT od WNT w terminie późniejszym i dotyczy on nabycia towarów lub usług, dla których obowiązek podatkowy powstał przed 1 stycznia 2017 r. to rozlicza go zgodnie z zasadami obowiązującymi w 2016 roku.

Terminy rozliczenia WNT



Termin rozpoznania obowiązku podatkowego:
  • w dacie wystawienia faktury,
  • 15 dnia następnego miesiąca w którym dokonana została dostawa towaru będącego przedmiotem WNT, przed tym terminem nie została wystawiona faktura.
Termin odliczenia VAT:
  • w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, bądź w dwóch kolejnych okresach, pod warunkiem ujęcia podatku należnego od tej czynności.

   Problem z rozliczeniem powstaje, gdy otrzymamy fakturę z opóźnieniem. Obecnie jest to bardzo dotkliwe w kontekście wprowadzanych zmian.

   Pytanie 1 Czy należy korygować VAT naliczony i należny, kiedy obowiązek podatkowy ustalono na 15 dnia  następnego miesiąca, a z otrzymanej z opóźnieniem faktury wynika, że została wystawiona miesiąc wcześniej.
 
  Tak, należy skorygować podatek należny. Podatnik nie musi jednak korygować VAT naliczonego. Jest to wskazane, jeśli nie będzie musiał płacić odsetek, kiedy wykaże VAT naliczony i należny za ten sam okres rozliczeniowy. W takiej sytuacji korygujemy deklaracje za okres, w którym wykazano WNT, oraz deklaracje za okres , kiedy WNT powinno zostać wykazane. Jeżeli WNT zostało wykazane w informacji podsumowującej składamy także VAT -UK. 

Pytanie 2 Jakie korekty należy sporządzić, jeśli faktura dotarła po upływie 3 miesięcy, a VAT został wykazany w nieprawidłowym okresie rozliczeniowym i sporządzono korektę VAT-u  naliczonego?
   Po otrzymaniu faktury podatnik jest zobowiązany:
  • w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT wykazać VAT należny,
  • skorygować deklaracje, w której rozliczył pierwotnie WNT (zarówno VAT naliczony jak i należny),
  •  skorygować deklaracje, w której VAT naliczony został obniżony, ponieważ minął trzymiesięczny okres  na otrzymanie faktury,
  • zwiększyć VAT naliczony za okres, w odniesieniu do którego nie upłynął termin do złożenia deklaracji podatkowej.

   Pytanie 3 Jak dokonać korekt, kiedy rozliczamy WNT po otrzymaniu faktury, a termin jej otrzymania nie przekracza 3 miesięcy?
  
 W takiej sytuacji  VAT naliczony i należny może być rozliczony w deklaracji za ten sam okres czyli za okres w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.  Termin 3 miesięcy na wykazanie VAT należnego jest liczony od upływu miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. Jeśli termin ten nie zostanie zachowany, od rozliczenia za I kwartał bądź styczeń VAT naliczony i należny nie może być rozliczany w tym samym okresie rozliczeniowym.

Pytanie 4 Czy należy pomniejszyć podatek naliczony po upływie 3 miesięcy, jeżeli WNT jest rozliczane dopiero po otrzymaniu faktury z powodu barku szczegółowych danych.

   Tak należy pomniejszyć kwotę podatku naliczonego za okres, w którym upłynął ten termin. Obowiązek dokonania korekty VAT-u naliczonego jest w każdej sytuacji, kiedy podatnik nie otrzyma faktury w terminie  3 miesięcy od końca miesiąca w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT. Wymóg korygowania VAT-u naliczonego jest uwarunkowany jedynie faktem otrzymania późnego faktury. Jednak obowiązek ten jest uzależniony od  wcześniejszego wykazania przez podatnika podatku naliczonego. Jeżeli podatnik czeka z rozliczeniem WNT do otrzymania faktury to nie musi pomniejszać podatku naliczonego, ponieważ miną 3 miesiące.

Pytanie  5 Czy można rozliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstało obowiązek podatkowy z tytułu WNT, jeżeli nie otrzymaliśmy jeszcze towaru, a mamy fakturę elektroniczną? 
  
   Tak, w takiej sytuacji nie ma znaczenia data otrzymania towaru. Prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstaje w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem uwzględnienia podatku należnego od tej czynności, nie później niż po upływie 3 miesięcy od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Prawo do odliczenia nie powstaje w konkretnym momencie, tylko w rozliczeniu za okres.
      Wystawienie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Z| tego powodu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów w miesiącu wystawienia faktury czyli w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Jeśli podatnik nie dokona odliczenia w miesiącu w którym  powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT, to będzie on uprawniony do odliczenia w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Pytanie 6 Czy należy korygować odliczony podatek naliczony, jeśli dostawca wystawił tylko fakturę zaliczkową na 100% cenny?
 
    Podatnik nie będzie zobowiązany do pomniejszenia kwoty podatku naliczonego po upływie terminu 3 miesięcy, z uwagi na to, że  nie będzie posiadał on faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w tym terminie.
   Jeżeli nastąpi dostawa, na poczet której została zapłacona zaliczka w wysokości 100%  należności za towar i dostawca wystawił fakturę zaliczkową, to w momencie rzeczywistej dostawy towarów fakturę dokumentującą zaliczkę należy uznać jako fakturę dokumentującą dostawę, która stanowi  wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. 

Pytanie 7 Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WNT, gdy dostawca wystawi tylko fakturę zaliczkową?
  
   Obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym została dokonana dostawa towarów.
     

3 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o księgowość i wszelkie rozliczenia to ja ze swojej strony mogę polecić księgowość online. Sama korzystam z takich usług już jakiś czas. A naprawdę oferują bardzo wiele, np. jpk dla małych firm. Naprawdę polecam zapoznać się z ich usługami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Biuro rachunkowe www.eRachuba.pl? Gdyby nie oni, to moja firma już dawno by pewnie upadła!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak ja się cieszę, że mam swoją zaufaną księgową, która ogarnia te wszystkie sprawy http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/ :) Samej na pewno byłoby mi ciężko. Własna firma to ogromna odpowiedzialność i wymaga poświęcenia dużo czasu i energii, ale za nic nie wróciłabym do pracy na etacie. Jak dobrze, że są jeszcze takie osoby jak Pani Edyta, która wspiera mnie w tym wszystkim :)

    OdpowiedzUsuń