czwartek, 9 marca 2017

Zwrot VAT zasady i terminy

 
 W rozliczeniach za styczeń 2017 r. uległy zmianą zasady uzyskiwania zwrotu VAT w terminie do 25 dni. Dodatkowo organy podatkowe mają możliwość kontrolowania kontrahentów podatników w ramach czynności sprawdzających. Ponadto naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany do przedłużenia terminu zwrotu na żądanie innych organów, np. ABW, CBA. Pozostałe zasady zwrotu nie uległy zmianą.
   Zwrot podatku następuje na rachunek bankowy (mający siedzibę na terytorium kraju) wykazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym w terminie do 60 dni od złożenia rozliczenia. Zwrot można dokonać również na wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym rachunek podatnika w:
  • spółdzielcza kasa oszczędnościowo - kredytowa, której podatnik jest członkiem;
  • bank z siedzibą na terytorium kraju bądź spółdzielcza kasa oszczędnościowo - kredytowa, jako zabezpieczenie udzielanego kredytu przez ten bank bądź tą kasę, na podstawie złożonego do naczelnika urzędu skarbowego pisemnego, nieodwołanego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez spółdzielczą kasę lub bank udzielający kredytu do przekazania danego zwrotu.

Terminy zwrotu

      1. 60 dni od złożenia deklaracji:
  • podatnik dokonał czynności opodatkowanych na terytorium kraju,
  • podatnik dokonał jedynie czynności podlegające opodatkowaniu poza terytorium kraju. 
      2. 180 dni od złożenia deklaracji:
  • podatnik nie dokonał czynności opodatkowanych ani nieopodatkowanych w Polsce.
      3.25 dni od złożenia deklaracji:
  • podatnik dokonał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz spełnia warunki z art. 87 ust.6 ustawy o VAT.
Zmianą uległy zasady zwroty dokonywane w terminie 25 dni od złożenia deklaracji.

Przyspieszony termin zwrotu

   Z nowelizacji ustawy wynika, że od rozliczenia za styczeń Urząd Skarbowy ma obowiązek oddać różnice w podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, jeśli zostaną spełnione następujące warunki:
   1) wykazana w deklaracji kwota podatku naliczonego z wyłączeniem różnicy podatku lub kwoty podatku naliczonego z poprzednich okresów wynikają z:
  • faktur dokumentujących należności, które zostały zapłacone za pomocą rachunku bankowego mającego siedzibę na terytorium kraju bądź poprzez rachunek spółdzielczy podatnika w kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem,
  • innych faktur niż wymienionych w pierwszym akapicie, dokumentujących należność, jeśli suma tych kwot nie przekracza 15 000zł,
  • deklaracji importowej, dokumentów celnych i decyzji celnych, które zostały zapłacone przez podatnika,
  • importu towarów rozliczanych według art. 33a,wewnątrzwpólnotowego świadczenia usług, nabycia towarów dla których podatnikiem jest dostawcą towarów lub usługobiorcą, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeśli w deklaracji podatkowej wykazana została kwota podatku należnego od tych transakcji,
   2) kwota podatku naliczonego bądź różnica podatku nierozliczonego w ubiegłych okresach rozliczeniowych i wykazana w deklaracji nie przekracza 3 000 zł,
   3) podatnik w Urzędzie Skarbowym złożył dokumenty potwierdzające zapłatę za pomocą rachunku bankowego bądź poprzez rachunek spółdzielczy w kasie oszczędnościowo-kredytowej,
   4) podatnik przez następne 12 miesięcy uprzedzające bezpośrednio okres, w rozliczenia z którym podatnik wystąpił z wnioskiem o zwrot podatku w terminie do 25 dni:
  • był czynnym podatnikiem VAT,
  • za każdy okres rozliczeniowy składał deklaracje VAT.

Ustalenie terminu zwrotu VAT

  Termin zwrotu podatku jest liczony od dnia złożenia przez podatnika rozliczenia i wynosi 25 dni. to znaczy, że liczymy rzeczywiste złożenie deklaracji. Przez złożenie rozliczenia należy rozumieć faktyczny wpływ do urzędu skarbowego. Reguła ta ma istotny wpływ w sytuacji deklaracji, które nie są bezpośrednio składane w urzędzie skarbowym bądź w formie elektronicznej. Na przykład złożenie deklaracji za pomocą poczty nie rozpoczyna biegu terminu do zwrotu, ponieważ termin zwrotu liczy się od dnia w którym urząd skarbowy rzeczywiście posiada deklaracje rozliczeniową. Wyliczając termin zwrotu nie bierze się pod uwagę dzień złożenia w urzędzie skarbowym. Termin jest liczony od następnego dnia. Reguła ta wynika z art. 12 ordynacji podatkowej. Jeżeli podatnik składa deklaracje w formie papierowej, a zależy mu na czasie, powinien złożyć ją osobiście w urzędzie skarbowym.

Zapłata za faktury kosztowe

   Istotnym warunkiem dokonania zwrotu w terminie 25 dni jest zapłata za pośrednictwem rachunku bankowego faktur z których wynika kwota podatku naliczonego wykazana w rozliczeniu. Warunek ten istniał także w poprzednim stanie prawnym, a od 1 stycznia 2017 roku warunek ten został zmodyfikowany. W nowelizacji ustawodawca nie odwołuje się do ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej tylko bezpośrednio reguluje warunki płatności za faktury kosztowe, aby swobodnie móc ubiegać się o zwrot VAT-u w terminie 25 dni. Wprowadzona zostaje zasada, że dokumentujące należności wykazane w rozliczeniu muszą być w całości uregulowane za pomocą rachunku bankowego bądź poprzez rachunek spółdzielczy w kasie oszczędnościowo-kredytowej. Musi być to rachunek, który został wykazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Dlatego jeśli zmienimy rachunek bankowy, a nie zgłosimy, należy jak najprędzej to zrobić, ponieważ jeśli zapłacimy z innego rachunku bankowego, urząd skarbowy może zakwestionować prawo do przyśpieszonego zwrotu.
   Obowiązek zapłaty tyczy się każdej faktury rozliczonej w deklaracji.

   Od tej zasady jest kilka wyjątków oznacza to, że zapłata faktur za pomocą rachunku bankowego nie tyczy się:
  • podatku naliczonego lub różnicy podatku, nierozliczonego w poprzednich okresach rozliczeniowych; należy pamiętać, że zwrot w terminie do 25 dni nie przysługuje, jeśli kwota nadwyżki przekracza 3 000 zł

    Pozostałe warunki jakie należy spełnić, aby dostać zwrot  VAT - u zostaną opisane w kolejnym poście.

4 komentarze:

  1. A propos podatku VAT, czy mógłbym dowiedzieć się, czym konkretnie jest podatek vat 7 i jakie osoby, bądź też przedsiębiorstwa mu podlegają? Poszerzam swoją skromną wiedzę na temat księgowości i Pański blog wydaje się być idealnym miejscem do nauki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już od dawna stawiam na biuro rachunkowe www.biurofinansowekk.com i jestem bardzo zadowolony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Całe szczęście u mnie w firmie takimi rzeczami zajmuje się wyłącznie księgowość. ja za to bardzo chętnie korzystam z systemu ERP https://www.connecto.pl/system-erp-do-zarzadzania-firma/ który jak najbardziej sprawdza się w sytuacji zarządzania firmą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Usługi związane z odliczaniem VAT-u zlecam zewnętrznej firmie, ale na co dzień korzystam z tego systemu Ready_™ który doskonale sprawdza się w moim przedsiębiorstwie. Oprogramowanie to posiada rekomendacje wielu znanych firm, działających w różnych branżach.

    OdpowiedzUsuń