Tak jak we wcześniejszym poście wspomniano, że w rozliczeniach za styczeń 2017 r. uległy zmianą zasady uzyskiwania zwrotu VAT w terminie do 25 dni. Omówiono terminy zwrotu, przyśpieszone terminy zwrotu, sposób ustalenia terminu zwrotu VAT, zapłata za faktury kosztowe. Teraz temat kontynuujemy i omówimy sposoby i terminy płatności, sposoby udokumentowania płatności, jaki powinien być status podatnika, wnioski o zwrot VAT, sprawdzenie zasadności zwrotu VAT.
Terminy i sposoby płatności
Tak jak w poprzednim poście wspomniano, że płatność za fakturę muszą być za pomocą rachunku bankowego. Nasuwa się pytanie czy warunek ten został spełniony, aby otrzymać zwrot w przeciągu 25 dni, jeśli kupujący korzysta z factoringu i płaci na rzecz podmiotu, który kupił wierzytelność sprzedawcy. Odpowiedź jest zaprzeczająca. W ten sposób mogą być płacone tylko należności do 15 000 zł. W innych sytuacjach warunek ten nie jest spełniony.W obecnym stanie prawnym problem powstaje przy kompensatach. Stosowanie ich w sytuacji przekroczenia limitu 15 000 zł także wyklucza z prawa do zwrotu w terminie 25 dni.
Udokumentowanie sposobu zapłaty
Podatnik jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym dokumentów potwierdzających uregulowanie zobowiązania z tytułu podatku VAT za pomocą rachunku bankowego lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej. Dokumenty te należy zawsze składać jeśli ubiegamy się o zwrot w terminie do 25 dni, nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego. Stanowi to jeden z podstawowych warunków do uzyskania zwrotu w terminie 25 dni. Niedostarczenie tych dokumentów skutkuje tym, że urząd skarbowy może odmówić prawa do zwrotu w terminie do 25 dni, bez wzywania podatnika do uzupełnienia braków. To jest w interesie podatnika udowodnienie, że spełnia te warunki.Status podatnika
Zostały wprowadzone nowe warunki dla podatników, którzy ubiegają się o zwrot VAT w terminie do 25 dni. Podatnik może otrzymać zwrot w tym terminie, jeżeli przez następne 12 miesięcy poprzedzający okres, w rozliczeniu za który ubiegają się o zwrot w terminie 25 dni:- był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,
- za każdy okres rozliczeniowy składał deklaracje miesięczną lub kwartalnie.
To oznacza, że nowy podatnik lub podatnik, który przez ostatnie 12 miesięcy korzystał z podmiotowego zwolnienia z VAT nie uzyska zwrotu w terminie do 25 dni.
Wniosek o zwrot VAT
Zwrot VAT w terminie 25 dni należy się podatnikowi na wniosek złożony przez niego wraz z deklaracją. W ustawie o VAT oraz w aktach wykonawczych nie ma wzoru pisma "wniosku o zwrot VAT" ani informacji jakie elementy powinno zawierać to pismo. Z tego powodu uznaje się, że pismo to powinno zawierać dane wykazane w ordynacji podatkowej m.in. dane naczelnika urzędu skarbowego, podatnika, treść żądania i podpis podatnika. Podatnik nie ma obowiązku szczególnego motywowania wniosku. Wystarczy podać w nim, że spełnia warunki, które uzasadniają zwrot w przyśpieszonym terminie i jest to niezbędne bądź korzystne dla sytuacji finansowej firmy. Do końca 2016 r. można było korzystać z formularza VAT-ZT " Wniosek o przyśpieszenie terminu zwrotu podatku VAT", udostępniony przez organy podatkowe. Wzór tego wniosku nie był obowiązkowy i został zaktualizowany. Jeśli nasz urząd skarbowy nie posiada aktualnego wniosku VAT-ZT możemy sami go stworzyć. Poniżej wzór takiego wniosku.Sprawdzenie słuszności zwrotu
Jeśli zasadność zwrotu wymaga dodatkowych weryfikacji, naczelnik urzędu skarbowego ma prawo przedłużyć ten termin do zakończenia weryfikacji. Jeżeli przeprowadzone czynności wykażą słuszność zwrotu, organ podatkowy zwraca podatek VAT wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w sytuacji odroczenia płatności podatku bądź rozłożenia go na raty. Zasadę tą stosuje się do każdego terminu zwrotu.Od 1 stycznia 2017 roku do art. 87 ordynacji podatkowej dołożono ust. 2 b zgodnie z którym weryfikacja zasadności zwrotu może obejmować sprawdzenie rozliczeń podatnika, sprawdzenie rozliczeń innych podatników biorących udział w obrocie towarami i usługami z podatnikiem, sprawdzenie tych rozliczeń pod względem zgodności z faktycznym przebiegiem. Dodatkowo na podstawie art. 10 ustawy o VAT zmieniającej z 1 grudnia 2016 r. zasadę tą stosuje się do okresów rozliczeniowych sprzed 1 stycznia 2017 roku
Pomimo, że wynika to z ustawy to urzędy skarbowe przeprowadzały kontrole krzyżowe w ramach czynności sprawdzających. Lecz NSA uznało w uchwale z 24 października 2016, że organy podatkowe nie posiadały podstaw do takiego działania:
W sytuacji wydłużenia terminu zwrotu podatku w związku z weryfikacją przeprowadzaną na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT w ramach czynności sprawdzających, nie ma możliwości żądania przez urząd skarbowy od kontrahentów podatnika przedstawienia dokumentów w celu sprawdzenia ich rzetelności i poprawności.
Stąd ta zmiana przepisów.
Od stycznia 2017 roku naczelnicy urzędów skarbowych są zobowiązani do przedłużania terminu zwrotu różnicy podatku na podstawie żądania zgłoszonego przez:
- Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
- Komendanta Głównego Policji,
- Prokuratura Generalna,
- Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Polecam www.biurofinansowekk.com to biuro rachunkowe godne polecenia! Świetni fachowcy.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący artykuł. Mnóstwo pożytecznych informacji na temat podatków i deklaracji pit można znaleźć na stronie https://urzad.skarbowy.online/program-pit/.
OdpowiedzUsuń