czwartek, 5 stycznia 2017

Jak określić status przedsiębiorcy na potrzeby JPK

 
Średni i mali przedsiębiorcy są zobowiązani składać plik JPK-VAT za rozliczenie stycznia  2017 roku. Zaś mikro-przedsiębiorcy za rozliczenia za stycznia 2018 roku. Ministerstwo Finansów objaśniło wątpliwości dotyczące określenia statusu przedsiębiorcy na potrzeby JPK-VAT.

Określenie statusu przedsiębiorcy na potrzeby JPK VAT od 1 stycznia 2017 r.

   Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, podatnicy VAT prowadzący ewidencje za pomocą programów komputerowych są zobowiązani co miesiąc przesyłać za pośrednictwem komunikacji elektronicznej informacje o prowadzonej ewidencji czyli JPK VAT. Informację tą należy przesyłać w terminie do 25 dnia następnego miesiąca.
   Zastosowanie się do ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, a także niektórych innych ustaw informację o prowadzonej ewidencji należy złożyć za miesiące od lipca 2016 roku. Przepisy te przewiduje następujące wyjątki:
  • za okres od 1 lipca do 31 grudnia informacje JPK VAT nie muszą składać średni i mali przedsiębiorcy,
  • za okres od 1 lipca do 31 grudnia informacje JPK VAT nie muszą składać mali przedsiębiorcy.
   Mali i średni przedsiębiorcy są zobowiązani złożyć pierwsze JPK VAT za rozliczenie stycznia 2017 r. do 25 lutego 2017 roku.

Jak określić status przedsiębiorcy

   Chcąc sklasyfikować przedsiębiorce  mikro, małego bądź średniego przedsiębiorstwa wystarczy, aby przesłanki ustalone dla danej kategorii w USDG były spełnione w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki rozstrzygające o zakwalifikowaniu przedsiębiorcy do danej kategorii to przekroczenie danego poziomu uzyskanego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu oraz średnioroczne zatrudnienie. Te dwie przesłanki muszą być spełnione łącznie.
   Aby przedsiębiorca był zakwalifikowany do mikroprzedsiębiorstw i tym samym  nie miał obowiązku przesyłać JPK VAT od stycznia 2017 roku nie może średniorocznie zatrudnić więcej niż 10 pracowników co najmniej w  jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych. Ponadto co najmniej jeden ze wskaźników finansowych (tj. roczny obrót netto bądź suma aktywów bilansu) nie może przekroczyć wartości w złotówkach 2 milionów euro.
   Odnośnie przesłanek wykazanych w USDG zamiast badania uzyskanego rocznego obrotu netto ze sprzedaży wyrobów, towarów i usług , a także operacji finansowych można zamienię uwzględnić sumę aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego roku z dwóch ostatnich lat obrotowych.
   Średnioroczne zatrudnienie pracowników oraz obrót określony w USDG oblicza się w odniesieniu do ostatnich dwóch lat obrotowych. Lata obrotowe ustala się zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości  z dnia 29 września 1994 r. w odniesieniu do określonej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata obrotowe pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeżeli lata obrotowe i kalendarzowe pokrywają się to dla ustalenia statusu przedsiębiorcy w 2017 roku uwzględnia się 2016 i 2015 rok. W obliczaniu średniorocznego zatrudnienia pracowników nie zaokrągla się wyniku do pełnej osoby.

6 komentarzy:

  1. Ciekawy artykuł. Ja z definicji jestem małym przedsiębiorcą. Poćwiczyłam wypełnianie jpk w symfonii i uważam, że to nie jest skomplikowane, więc jestem dobrej myśli. Jeśli człowiek uczciwie prowadzi księgowość to nie ma się czego obawiać. Przeżyłam już niejedną kontrolę i obyło się bez mandatów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na początku nie mogłem sprawy związanej z Jednolitym Plikiem Kontrolnym jakkolwiek ogarnąć. Szczęście, że obecne pakiety typu mała księgowość, oczywiście mówimy o tych aktualnych, dobrze już współpracują. Mimo wszystko odebrałem JPK jako spore utrudnienie.

    OdpowiedzUsuń
  3. W końcu postawiłem na www.eRachuba.pl i wszystkie kłopoty z podatkami zniknęły jak ręką odjął!

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedyś miałem straszne problemy ze sprawami księgowymi. Na szczęście znalazłem serwis www.eRachuba.pl www.eRachuba.pl i wszystkie kłopoty zniknęły, jak ręką odjął.

    OdpowiedzUsuń
  5. W przypadku małych przedsiębiorstw obowiązuje księgowość uproszczona, jest to bardzo duże ułatwienie, szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma wtedy obowiązku prowadzenia pełnej księgowości, co zmniejsza także koszty w firmie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wydaje mi się, że najlepiej w tej sprawie skontaktować się z jakimś biurem rachunkowym. Z tego co wiem to w Krakowie na przykłąd bardzo dobre opinie ma biuro http://www.perfekt.biz.pl. Więc może warto będzie odezwać się z tym problemem właśnie do nich?

    OdpowiedzUsuń