poniedziałek, 2 stycznia 2017

Najważniejsze zmiany dla pracodawcy od 1 stycznia 2017 roku


   Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy mają nowe obowiązki dotyczące tworzenia ZFŚS, wydawania świadczeń pracy, ustalania regulaminu pracy. W dniu 1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie ustawa, która wprowadza tzw. pakiet 100 zmian dla firmy obejmujący istotne zmiany w kodeksie pracy.
   W dniu 16 grudnia 2016 roku uchwalona została ustawa wdrażająca pakiet 100 zmian dla firmy. Pakiet ten obejmuje także zmiany w kodeksie pracy. Zmiany te dążą do złagodzenia obowiązków pracodawców.


Zmiany dla pracodawców

   W celu poprawienia otoczenia prawnego przedsiębiorców ustawa o zmianie niektórych ustaw została sporządzona przez Ministerstwo Rozwoju jako pakiet de-regulacyjny, także w zakresie prawa pracy. Nowa ustawa przewiduje zmniejszenie obowiązków dla małych pracodawców zatrudniających poniżej 50 pracowników w obszarze  prawa pracy. Na podstawie nowych przepisów zostaną podniesione progi dotyczące obowiązkowego tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ustalania regulaminu wynagradzania i pracy, który był obowiązkowe u pracodawców zatrudniających od 20 do 50 pracowników. Jednak pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a mniej niż 50 pracowników, jeśli wystąpi wniosek od zakładowej organizacji związkowej, to będzie on zobowiązany do stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Społecznych, utworzenie regulaminu pracy  i wynagradzania.


Świadectwa pracy

   Znowelizowana ustawa wdraża również zasad wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zatrudnienie nie będzie kontynuowane tzn. pracodawca nie zawrze  pracownikiem następnej umowy w przeciągu 7 dniu od ustania poprzedniej umowy, to świadectwo pracy należy wydać niezwłocznie. Świadectwo to będzie zawierało okres, za który wcześniej nie było wydane świadectwo pracy. Jednak w sytuacji kontynuowania zatrudnienia, pracodawca jest zobowiązany dać pracownikowi świadectwo pracy, jedynie na jego wniosek pisemny lub elektroniczny. Po otrzymaniu takiego wniosku pracodawca ma 7 dni na wystawienie świadectwa pracy. Przepis ten jest bardziej korzystny od dotychczasowych przepisów, które zobowiązywały pracodawców do tworzenia świadectw pracy po upływie 24 miesięcy zatrudnienia. 


Umowa o współodpowiedzialność materialną pracowników

   Nowe przepisy doprecyzowały również umowę o współodpowiedzialności  materialnej pracowników za powierzone im mienie. Umowa taka musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Poprzednie brzmienie umowy przewidywało także postać pisemną, ale nie odnosiło się do skutków jej niedochowania. Taki zapis jednoznacznie przesądza  o wymaganej prawnej formie dla takiego rodzaju umowy.


Wydłużony termin odwołania do sądu pracy

   Następna zmiana zawarta w kodeksie pracy dotyczy wydłużenia terminów do 21 dni na wniesienie przez pracownika odwołania do Sądu Pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia, żądanie nawiązania umowy o pracę. Ta nowelizacja urzeczywistnia porozumienie społeczne partnerów zawarte w ramach Dialogu Społecznego. Podobnie związki zawodowe jak i organizacje pracodawców były zgodne, że obecny termin powinien zostać ujednolicony i wydłużony. 

1 komentarz:

  1. Korzystam z usług www.eRachuba.pl już od wielu lat i jestem zachwycony ich kompetencjami!

    OdpowiedzUsuń