Zaliczka przedsiębiorcy w podatku dochodowym od osób fizycznych za grudzień albo ostatni kwartał roku różni się od pozostałych opłacanych zaliczek za miesiąc lub kwartał w roku podatkowym. W odróżnieniu do tycz zaliczek, termin zapłaty zaliczki za grudzień bądź IV kwartał wypada już w następnym roku podatkowym.
Podatek z zeznania w miejsce zaliczki
Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych czyli podatkiem liniowym i według skali podatkowej w trakcie trwania roku podatkowego mają oni obowiązek wpłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego. W zasadzie dokonują oni tych wpłat miesięcznie lub kwartalnie. Zgodnie z artykułem 44 ustęp 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapłata zaliczki za ostatni miesiąc bądź kwartał roku, obliczonej w taki sam sposób jak zaliczki za poprzednie miesiące (kwartały) dokonuje się do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Przepis ten dopuszcza jednak możliwość niezapłacenia zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego. Aby mieć taką możliwość przedsiębiorca jest zobowiązany rozliczyć się wcześniej z podatku dochodowego za cały rok niż to wynika z obowiązujących zasad w tym zakresie.
Zeznanie podatkowe PIT 36 L i PIT 36 przedsiębiorcy są zobowiązani złożyć do 30 kwietnia w następnym roku podatkowym. Do tego samego dnia powinna być również wpłacona różnica pomiędzy podatkiem należnym wynikającym zeznania rocznego, a sumą należnych zaliczek za dany rok, w tym także sumą zaliczek pobranych przez płatników. Ustawodawca zwolnił z obowiązku dokonania ostatniej wpłaty zaliczki na podatek dochodowy za dany rok tych przedsiębiorców, którzy do 20 stycznia następnego roku podatkowego dokonają rozliczenia rocznego podatku dochodowego.
Samo złożenie rocznego zeznania podatkowego do 20 stycznia nie zwalnia od wpłaty zaliczki. W tym samym czasie musi zostać dokonana wpłata wynikająca z rocznego zeznania podatkowego.
Złożenie tylko rocznego zeznania podatkowego do 20 stycznia, a zapłacenie podatku rocznego po 20 stycznia, nie zwalnia z zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za grudzień/IV kwartał. Na przykład jeśli przedsiębiorca rozliczający podatek liniowo złoży zeznanie roczne 17 stycznia 2017 r., a dokona wpłaty podatku wynikającego z rozliczenia rocznego 19 stycznia 2017 r. to zostanie on zwolniony z zapłaty zaliczki za grudzień/IV kwartał.
Podstawa opodatkowania bez żadnych zmian
Inne zasady realizowania ostatniej wpłaty zaliczki nie przekładają się na niejednakowy sposób ustalania podstawy opodatkowania przy jej obliczaniu.Przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi i rozliczają się na zasadach ogólnych prowadząc książkę przychodów i rozchodów, dochód podlegający opodatkowaniu określa różnica między przychodami, a kosztami uzyskania przychodów wynikających z księgi podatkowej. Wysokość kosztów jak i przychodów ustala się narastająco (czyli suma wszystkich przychodów i kosztów od początku roku podatkowego).
Ustalenie podstawy opodatkowania przebiega inaczej u podatników sporządzających na koniec miesiąc remanent surowców, towarów i materiałów pomocniczych. Tacy przedsiębiorcy przy wyliczaniu zaliczki muszą brać pod uwagę art. 24 ust. 2 ustawy pdof. Z ustawy tej wynika, że dochód określa się jako różnica pomiędzy przychodami, a kosztami uzyskania przychodów:
- powiększony o różnice między wartością remanentu końcowego i początkowego materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, towarów handlowych, wyrobów gotowych, półwyrobów, braków i odpadków jeśli wartość remanentu końcowego jest większa od remanentu początkowego albo
- pomniejszony o różnice między wartością remanentu początkowego i końcowego, jeśli wartością remanentu początkowego jest wyższa od remanentu końcowego.
Podatnicy, którzy w czasie trwania roku podatkowego przy określeniu dochodu obliczając zaliczkę na podatek dochodowy biorą pod uwagę różnice remanentowe to są zobowiązani obliczyć zaliczkę za grudzień/ IV kwartał w taki sam sposób. Jednakże podatnicy, którzy przy obliczaniu zaliczki podatkowej nie brali pod uwagę tych różnic - nie biorą ich także pod uwagę przy obliczaniu zaliczki za grudzień/IV kwartał.
Zaliczka za grudzień/ IV kwartał tak jak pozostałe miesiące/ kwartały wyliczana jest w rachunku narastającym. Z tego powodu przy obliczaniu zaliczki za grudzień/ IV kwartał należy wziąć pod uwagę dochód ze wszystkich dwunastu miesięcy roku podatkowego. Dla podatników ustalających zaliczkę na podatek duchowy z uwzględnianiem różnice remanentowych, rozliczenie to stanie się ostatecznym rozliczeniem rocznego dochodu. Jako remanent początkowy do obliczenia różnicy remanentowej przyjmuje się w każdym miesiącu spis z natury na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego, a jako końcowy przyjmuje się spis z natury na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego.
Natomiast ustalając dochód jako różnice między przychodami, a kosztami wynikającymi z księgi podatkowej przy obliczaniu zaliczki za grudzień/IV kwartał nie uwzględniając różnic remanentowych to dochód wynikający z zeznania rocznego może się różnić od dochodu ustalonego na potrzeby obliczenia zaliczki za grudzień/IV kwartał.
Przy liczeniu podatku dochodowego od osób prawnych warto pomóc sobie poprzez skorzystanie z kalkulatora podatku dochodowego.
OdpowiedzUsuń