niedziela, 9 października 2016

Podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie pobierany

 
 W poście http://ksiegowoscpelnamocy.blogspot.com/2016/08/nowy-podatek-od-sprzedazy-detalicznej-1.html został omówiony podatek od sprzedaży detalicznej, który wszedł w życie w dniu 1 września 2016 r.
   W związku z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 19 września 2016 roku Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia o zaniechaniu pobieraniu podatku od sprzedaży detalicznej. W decyzji wydanej przez Komisje Europejską jest nakaz zawieszenia jakichkolwiek pomocy niezgodnych z prawem do czasu podjęcia decyzji przez komisje dotyczącej sprawy zgodności pomocy z rynkiem wewnętrznym.
  Tak jak w poście http://ksiegowoscpelnamocy.blogspot.com/2016/08/nowy-podatek-od-sprzedazy-detalicznej-1.html było opisane, podatek od sprzedaży detalicznej nakłada na podatnika obowiązek obliczenie i składania deklaracji podatkowej, a także zapłacenie podatku po raz pierwszy do 25 października na konto urzędu skarbowego.
   W związku z projektem ustawy od sprzedaży detalicznej Komisja Europejska zajmowała się wstępnym postępowaniem wyjaśniającym wątpliwości w sprawie progresywnej skali podatkowej w kontekście zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi dotyczącymi pomocy publicznej. Na skutek oficjalnej procedury dochodzenia Komisja Europejska nakazała Polsce zaprzestania udzielania  nielegalnie pomocy (tzw. nakaz zawieszenia) do czasu zadecydowania przez Komisje o zgodności tej pomocy z rynkiem wewnętrznym.
   Ministerstwo Finansów objaśniło, że w związku z zaistniałą możliwością stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy dotyczące ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z prawem pomocy publicznej, może pojawić się konieczność zwrotu tej pomocy. Konieczność ta może narazić skarb państwa na stratę.
   Równocześnie proponowane rozwiązania były pomocne przedsiębiorcą narażonym na utrudnienia spowodowane nie jasną sytuacją prawną. Aby zapobiec możliwym negatywnym konsekwencją w stosunku do ustawy od podatku od sprzedaży detalicznej proponuje się zaprzestania jego poboru do czasu orzeczenia  zgodności ustawy podatku od sprzedaży detalicznej z przepisami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej.
   Dla interesu państwa ważne jest zaniechanie poboru podatku od sprzedaży detalicznej od samego początku jego obowiązywania.
   W sytuacji, gdy Komisja Europejska stwierdzi, niezgodność z prawem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej to nie dojdzie do udzielenia żadnej pomocy publicznej i państwo będzie zobowiązane zwrócić tą pomoc wraz z odsetkami.
  Zgodnie z założeniami rządu podatek od sprzedaży detalicznej miał przynieść budżetowi państwa 1,6 miliarda wpływów.
   Projekt zaniechania poboru podatku od handlu ma wejść w życie najpóźniej 25 października czyli przed terminem dokonania pierwszych płatności.
   Minister Finansów nie ma co liczyć, że Unia Europejska wyrazi zgodę na wdrożenie podatku od sprzedaży detalicznej, jest on niezgodny z zasadami uczciwej konkurencji. Zgodnie z tą ustawą na 100 tysięcy firm podatek od sprzedaży detalicznej płaciłoby zaledwie 200 firm. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, aby Bruksela zaakceptowała ten podatek.
 Rząd  wyrzekł się podatku handlowego zamierza zstąpić jego innym podatkiem, który ma być uzależniony od powierzchni sklepu. Plan wdrożenia nowego podatku jest na 1 stycznia 2017 r. Wg. Pana  Jeremiego Moradasewicza nowy podatek nie ma sensu. Potrzebne pieniądze państwo może łatwo pozyskać zwiększając podatek VAT. Wprowadzenie nowego podatku jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Wiąże się z budowaniem interpretacji, wykładni tej regulacji, co trwa kilka lat. Wpływy, które mają być uzyskane z tytułu nowego podatku to około 2 miliardy złotych.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz