środa, 14 grudnia 2016

Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2017 r.

  
Minister Finansów stworzył projekt rozporządzenia o zwolnieniach z obowiązku ewidencji obrotu za pomocą kas fiskalnych mających obowiązywać w 2017 roku. Zbyt wiele nowości nie ma (został zachowany limit kwotowy obrotu, po przekroczeniu którego należy używać kasę fiskalną -20 tysięcy złotych), ale proponowane są nowe warunki, które podatnik powinien spełniać, aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas.
   W projekcie założone jest utrzymanie dotychczasowego limitu kwotowego wysokości 20 tysięcy złotych, po przekroczeniu tego limitu podatnik jest zobowiązany używać kasy fiskalnej. W tym limicie chodzi o faktyczną sprzedaż detaliczną.
   Nowy projekt ustawy nie zawiera dużo nowości, ponieważ Ministerstwo Finansów skupia się na kompleksowej modernizacji systemu kas. Z tego powodu nowe rozporządzenie obowiązywałoby tylko rok.


Urząd Skarbowy życzy sobie dane z rachunku 

   Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zmianę zasad, na podstawie których przedsiębiorcy zajmujący się wysyłkową sprzedażą są zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy. Aktualnie nie ma obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży, jeśli zapłata za towar nastąpiła za pomocą rachunku bankowego lub przekazu pocztowego. Tak ma być również w przyszłości, Minister Finansów dodał tylko jeden warunek. A mianowicie przedsiębiorca jest zobowiązany udostępnić fiskusowi swój rachunek bankowy. Niezbędne jest, aby skorzystać ze zwolnienia, aby przedsiębiorca, który świadczy usługi na rzecz osób fizycznych lub dokonuje sprzedaży wysyłkowej do końca przyszłego roku upoważnił swój bank do przekazywania informacji fiskusowi o każdej transakcji na rachunku bankowym.
   Identyczna zasada będzie obowiązywać również przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz  osób fizycznych, dokumentujących tą sprzedaż jedynie za pomocą faktur. Oni również będą zobowiązani udostępniać dane o transakcjach fiskusowi.
   Zasada braku obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeżeli jest sporządzana dokumentacja w postaci faktur, będzie obowiązywać na część usług związanych z obsługą rynku nieruchomości, usług związanych zakwaterowaniem, a także dostawą towarów i usług, które na mocy przepisów o podatku dochodowym nie są zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych oraz środków trwałych i nie podlegają amortyzacji. Nie ma tutaj warunku dotyczącego dopuszczenia urzędu skarbowego do informacji o transakcjach na rachunku bankowym.

  

 Przelewy za najem wyłącznie na rachunek bankowy

   Nowelizacja projektu zmienia również zasady dokumentowania transakcji dotyczących wynajmu i usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami własnymi bądź dzierżawionymi. Obecnie są one zwolnione z obowiązku sporządzania ewidencji na kasie fiskalnej pod warunkiem dokumentowania tych transakcji na podstawie faktur. Tak również ma być w następnym roku, ale będzie jeszcze dodatkowa możliwość. Podatnik świadcząc takie usługi nie będzie zobowiązany do używania kasy fiskalnej, jeśli będzie przyjmować płatności jedynie na rachunek bankowy bądź za pomocą poczty. Na podstawie ewidencji transakcji i dowodów realizacji wpłat jasno będzie wynikać za co i dla kogo jest ta płatność.
  Ministerstwo Finansów do listy usług zwolnionych z obowiązku prowadzenia kasy fiskalnej dodało jeszcze jeden rodzaj usług. Odnosi się to do usług masażu lub opieki medycznej świadczone osobiście przez niewidome osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Ministerstwo wyjaśnia, że powodem podjęcia takich decyzji jest obecny brak istnienia rozwiązań technicznych umożliwiający osobą niewidomym osobiście korzystać z kasy fiskalnej.

1 komentarz:

  1. Jako eRachuba title="biuro rachunkowe">http://www.erachuba.pl sprostamy nawet największym wyzwaniom. Realizujemy zlecenia z różnych zakątków Polski.

    OdpowiedzUsuń