piątek, 2 grudnia 2016

Świadectwo pracy od 1 stycznia 2017 r. na nowych zasadach


   W dniu 1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą nowe zasady wydawania świadectwa pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca nie będzie zobowiązany do wydawania świadectwa pracy pracownikom zatrudnionym na kolejne umowy na czas określony. Jednak od czerwca 2017 roku będzie powrót przepisów sprzed zmiany.
   Od 1 stycznia 2017 r będą obowiązywać prostsze zasady wydawania świadectwa pracy. Natomiast po pięciu miesiącach inne przepisy wznowią obecnie mniej korzystne zasady.
   Tylko od 1 stycznia 2017 r. do 1 czerwca 2017 roku firmy będą miały prawo przekazywania zbiorczych świadectw pracy pracownikom zatrudnionych na podstawie kolejnych umów na czas określony. Po pierwszym czerwca 2017 roku znowu będzie obowiązek wydawania świadectwa pracy do każdej umowy. Wygląda to na skutek niedopatrzenia legislacyjnego. Ministerstwo rozwoju sporządziło dwa odmienne projekty nowelizacji kodeksu pracy, które nie są spójne. Pierwszy projekt upraszcza system wydawania świadectw, a drugi przywraca dotychczasowe  system wydawania świadectw, który jest nie wygodny dla firm.


Dobra zmiana

   Aktualne zasady wydawania świadectw pracownikom zatrudnionym na czas określony są niezrozumiałe i  wywołują wiele problemów. Jeśli pracownik zostaje zatrudniony w tej samej firmie to daje się jemu świadectwo pracy zawierające zakończone okresy zatrudnienia zawarte w okresie 24 miesięcy.
   Wobec tego zatrudniający są zobowiązani do: pilnowania terminów, wydawania świadectw pracy i uspokajanie pracowników, że otrzymanie świadectwa pracy w czasie trwania zatrudnienia nie jest jednoznaczne ze zwolnieniem z pracy. Ministerstwo Rozwoju zaoferowało bardziej rozsądne rozwiązania. Według projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców firmy nie będą musiały wydawać świadectwa pracy po 24 miesiącach pracy. Jeśli zostanie podpisana kolejna umowa na czas określony w przeciągu 7 dni od wygaśnięcia lub rozwiązania poprzedniej umowy, firma wyda świadectwo pracy (za czas pracy na podstawie zakończonych umów lub umowy) jedynie na wniosek pracownika. Pracownik będzie miał prawo żądać od pracodawcy świadectwa pracy za zakończone okresy w każdym momencie. Projekt tej ustawy trafił już do sejmu i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
   W tym miesiącu Ministerstwo Rozwoju przedstawiło następny projekt zmian kodeksu pracy dotyczy on okresu przechowywania akt pracowniczych i elektronizacji o którym było wspomniane w poprzednim poście poście http://ksiegowoscpelnamocy.blogspot.com/2016/11/zawieranie-i-wypowiadanie-umow-o-prace.html. W drugim projekcie jest założenie, ze firmy na nowo będą zobowiązane do wydawania zbiorczych świadectw pracy za okres 24 miesięcy (czyli zostaje przywrócone aktualne, niekorzystne dla pracodawców rozwiązanie; uproszczeniem natomiast będzie możliwość przekazywania świadectwa pracy w formie elektronicznej). Projekt ten ma wejść w życie w dniu 1 czerwca 2017 r. Oznacza to, że ułatwienia dla pracodawców będą obowiązywać jedynie 5 miesięcy.


Będą problemy

Jeżeli Ministerstwo Rozwoju nie zmieni projektów to zasady wydawania świadectw pracy ulegną zmianie dwukrotnie w przeciągu 5 miesięcy.
   To może spowodować chaos w firmach, zwłaszcza w zakresie interpretacji przepisów przejściowych. Problem może tworzyć głównie brak precyzyjnych przepisów przejściowych w drugim wspomnianym projekcie (wskazuje to na niecelowe przeoczenie projektodawcy, a nie realną chęć dokonania kolejnych zmian). Eksperci uważają, że projektodawca powinien dostosować propozycje do poprzedniego projektu tzn. usunąć z kodeksu pracy przepis, według którego należy wydawać świadectwa pracy po 24 miesiącach zatrudnienia na umowach na czas określony.
   Ciężko jest wytłumaczyć cel, z jakiego powodu ma obowiązywać ta regulacja. Świadectwo pracy ma na celu głównie dokumentować prawo do otrzymywania socjalnych świadczeń oraz historie dotychczasowego zatrudnienia. Jeśli pracownik zostaje w zatrudnieniu czyli nie jest bezrobotny, to nie ma żadnych powodów do wykazywania gdzie dotychczas pracował lub praw do uzyskiwania świadczeń.


Treść świadectw pracy

   Świadectwa pracy powinny zawierać następujące informacje:
  • rodzaj i okres wykonywanej pracy;
  • stanowisko;
  • sposób rozwiązania lub okoliczności wygaśnięcia umowy;
  • wykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;
  • uznane i niezaspokojone należności ze stosunku pracy, z powodu braku środków finansowych;
  • okres wykorzystania bezpłatnego urlopu oraz podstawy prawne jego udzielenia;
  • wykorzystany urlop wychowawczy;
  • okres wykonywania pracy w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach;
  • nieskładkowy okres, wypadający w okresie zatrudnienia, za który jest sporządzane dane świadectwo pracy.
Siedem dni ma pracownik na wystąpienie do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. Jeśli pracodawca  tego nie uczyni, to pracownik ma 7 dni  na złożenie w sądzie żądania, aby pracodawca sprostował świadectwo pracy.

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz