wtorek, 20 września 2016

Kary za nieprawdziwe dane w CV.

     
        Podanie fałszywych danych w CV grozi poważnymi konsekwencjami. Dołączenie sfałszowanych dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkoły wyższej lub jakieś szkolenie może grozić karą nawet pozbawienia wolności.
       Wpisanie w CV nie prawdziwych danych jest wykroczeniem. Dołączenie do CV dokumentów potwierdzających sfałszowane kwalifikacje jest przestępstwem. Pracodawca, który został oszukany może zgłosić sprawę na policji i domagać się odszkodowania od pracownika. Kłamstwo bez znaczenia na sytuacje w jakiej do niego doszło jest nietyczne i zasługuje na sprzeciw społeczny.
      Skutki prawne podania sfałszowanych danych w procesie rekrutacji zależą od okoliczności konkretnego przypadku. Jednym z kluczowych czynników mający wpływ na zasady odpowiedzialności karnej nieetycznego kandydata do pracy jest zakres nieprawdziwych informacji przedstawionych w CV. Ważne są także metody jakimi się posługiwał kandydat oraz moment wykrycia oszustwa.
       Jeśli nieuczciwość kandydat do pracy  polega na tym, że dołączył do CV nieprawdziwe dokumenty potwierdzające rzekome kwalifikacje np. ukończenie studiów to pracodawca jest zobowiązany zgłosić zawiadomienie o przestępstwie.

Za sfałszowanie dokumentów potwierdzających rzekome kwalifikacje kandydatowi grozi:
  • grzywna
  • ograniczenie wolności
  • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  Jeśli nieuczciwość kandydat do pracy  polega na wpisaniu do CV nieprawdziwych danych to dopuszcza się on wykroczenia. Przejęcie przez takiego pracownika wynagrodzenia jest przestępstwem. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo zgłosić sprawę na policję i żądać zwrotu wypłaconego wynagrodzenia. W tym celu pracodawca powinien złożyć pracownikowi w formie pisemnej oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zadąć zwrotu dokonanego świadczenia.

   Konsekwencje jeśli kłamstwo nieuczciwego kandydata  wychodzi przed podpisaniem umowy:

  • pracodawca nie nawiązuje z potencjalnym pracownikiem stosunku pracy.
 Konsekwencje jeśli kłamstwo nieuczciwego kandydata  wychodzi po podpisaniu umowy:
  • pracodawca wybiera z szerokiego wachlarzu mechanizm, który pomoże wyegzekwować naprawienie powstałej szkody (np. zapłacenie kary przez pracownika).

        Pracodawca zatrudniając do pracy nieodpowiednią osobę ponosi koszty rekrutacji oraz koszty braku odpowiedniego specjalisty w firmie. Taki pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania. Uważa się, że zatrudniony na podstawie sfałszowanych dokumentów wyrządził szkodę umyślnie i jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. W grę mogą wchodzić wysokie sumy pieniędzy.

4 komentarze:

  1. Moja współpraca z www.eRachuba.pl od samego początku układa się bardzo pomyślnie. Gorąco Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. W kwestii CV to jednak sporo osób kłamie, albo niestety, wybiera nie to, co powinno. I to mi się bardzo nie podoba, ale ja nic na to nie zrobię. Jednak pracodawca może nas prześwietlić. Co prawda jeśli ma z nami pracować księgowa z Wrocławia , to nie tylko referencje się przydadzą, ale ogólna opinia w mieście. I to kluczowe.

    OdpowiedzUsuń