środa, 7 września 2016

Zmiana stawki CIT od stycznia 2017 r.

 W dniu 5 września 2016 r. zostały przyjęte poprawki senatu dotyczące zmniejszenie podatku CIT dla małych przedsiębiorców do 15% z 19%. Ustawa została ostatecznie przyjęta w dniu 06.09.16 trafiła do podpisu do Prezydenta.



Obniżonej stawce CIT podlegają firmy, których:

  • przychód ze sprzedaży wraz z podatkiem VAT nie przekroczył rocznie 1,2 milionów Euro.
    Podatników w Polsce spełniających te kryteria jest około 393 tysiące stanowi to 90% podatników CIT. Z preferencyjnej stawki podatku mogą korzystać również firmy rozpoczynające działalność. Stawką podatkową 15% nie będą objęte grupy kapitałowe. Ustawa zawiera również przepisy uniemożliwiające skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej podatnikom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z mniejszej stawki podatkowej.

Nowelizacja ustawy według rządu powinna dać następujące korzyści:

  • przyśpieszenie tempa rozwoju gospodarki
  • stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych wykształconych Polaków
  •  wsparcie podatników dla którzy mają trudności z pozyskaniem kapitału na inwestycje
  • zwiększenie pozycji rynkowej małych przedsiębiorstw.
    Zdaniem Ministra finansów ustawa nie spowoduje skomplikowania systemu podatkowego. 
    Wiceminister finansów liczy na uruchomienie się dźwigni finansowej. Czyli wg. tej zasady Państwo inwestuje obniżając podatki licząc, że zmniejszenie podatków przyczyni się do ułatwienia uzyskiwania przychodów firmą. Dzięki temu w  dłuższej perspektywie czasu zwiększą się przychody również Państwa, gdyż przedsiębiorcą będzie łatwiej rozwinąć firmy płacąc mniejsze podatki. Szacuje się, że przychody do budżetu z powodu zmniejszenia stawki podatkowej zmaleją o 270 milionów złotych rocznie. Po zadziałaniu dźwigni finansowej przychody do budżetu Państwa wzrosną 277 milionów rocznie.
     W Polsce już miało miejsce obniżka podatku CIT w czasach rządu SLD pod przewodnictwem Leszka Milera. Zmniejszono wtedy podatek CIT z 27% na 19%.

Stawki CIT na zachodzie:
  • Francja 33,33%, a mali i średni przedsiębiorcy 15%
  • Hiszpania 30%, mali i średni przedsiębiorcy 20%
  • Litwa 15%, mali i średni przedsiębiorcy 5%.

3 komentarze:

  1. Nie zawsze ma się wprawę w liczeniu podatku CIT, dlatego warto skorzystać z kalkulatora podatku dochodowego na 24iValue.

    OdpowiedzUsuń
  2. Profesjonalizm i świetne podejście do Klienta - www.biurofinansowekk.com to bardzo skrupulatni księgowi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze, że istnieją biura rachunkowe które przejmują na siebie zadania prowadzenia księgowości firm, nie ma już konieczności aby posiadać taki dział w firmach co przyczynia się do redukcji kosztów prowadzenia działalności. Korzyści jakie przynosi outsourcing księgowości są znacznie większe, warto zastanowić się nad taką usługą jeśli jeszcze nie korzystacie.

    OdpowiedzUsuń