poniedziałek, 26 września 2016

Księgowanie faktur za media na przełomie miesięcy



   Faktury kosztowe za media czyli usługi telekomunikacyjne, dostawa energii elektrycznej wpływają do firmy za dany miesiąc z opóźnieniem.

Faktury za media w trakcie trwania roku obrotowego.

   Przedsiębiorstwa, które prowadzą księgi rachunkowe zobowiązane są ewidencjonować uzyskane przychody i poniesione koszty zgodnie z zasadą memoriałową określoną w ustawie o rachunkowości. Jest to jedna z głównych zasad rachunkowości. Zgodnie z tą zasadą należy ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte przychody oraz koszty związane z osiągnięciem tych przychodów dotyczących w roku obrotowym, którego dotyczą. Jeśli świadczenia dotyczą mediów  zostały wykonane na rzecz jednostki w sierpniu 2016 r., ale fakturę za wykonanie usługi otrzymaliśmy we wrześniu 2016 r, przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za sierpień to w takiej sytuacji koszty te ujmujemy w miesiącu sierpniu. Natomiast, gdy faktury wpłyną do firmy po zamknięciu ksiąg rachunkowych za sierpień koszty te należy ująć w miesiącu otrzymania faktury.
   Kierownik jednostki powinien określić dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany miesiąc, umieszczając odpowiedni zapis w dokumentacji opisującej zasady rachunkowości. Takim dniem może być np. 20 dzień następnego miesiąca. W takiej sytuacji jest to ostateczny termin wprowadzania zapisów do ksiąg rachunkowych z danego miesiąca, zamknięcia ksiąg i sporządzenia zestawień obrotów i sald za dany miesiąc. Otrzymaną fakturę za media przed zamknięciem miesiąca  księgujemy następująco:

Strona WN
 -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
 -kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w bieżącym miesiącu

Strona MA
 -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami

Otrzymaną fakturę za media po zamknięciu miesiąca  księgujemy następująco:

Strona WN
 -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
 -kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w następnym miesiącu
Strona MA
 -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami.

 Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą VAT mamy prawo odliczyć VAT w miesiącu (kwartale) w którym otrzymaliśmy faktur. Nie możemy wcześniej niż przed otrzymaniem faktury. Jednak trzeba również pamiętać, że na przełomie roku jest inaczej.

Księgowanie kosztów za media na przełomie roku.

   Zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje na dzień kończący rok obrotowy, ale nie później niż trzy miesiące po tym dniu. Koszty dotyczące danego roku obrotowego powinny być zaksięgowane w roku, którego dotyczą. Zatem faktury wystawione w pierwszych miesiącach po zamknięciu roku obrotowego należy ująć w księgach rachunkowych zgodnie z rokiem, którego dotyczą, a nie z data wystawienia faktury, a więc zgodnie z zasadą memoriałową. Ponadto, aby zapewnić prawidłowość przychodów i kosztów do aktywów i pasywów danego okresu sprawozdawczego należy zaliczyć do danego okresu sprawozdawczego koszty i przychody przyszłych okresów, które jeszcze nie zostały poniesione, a przypadają na zamykany okres sprawozdawczy. Takie ujecie wynika z zasady współmierności.

Podstawą zaksięgowania kosztów za media w takiej sytuacji może być:

- wystawiona faktura
- dowód Polecenia Księgowania PK

  Fakturę za media wystawioną w styczniu 2017 r, która dotyczy grudnia 2016 r. ewidencjonujemy w grudniu 2016 w taki sam sposób jak przedstawiłam wcześniej.  

   Strona WN
    -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
    -kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w następnym miesiącu w tej sytuacji w styczniu 2017 r
    Strona MA
  -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami.

 Jeśli wybierzemy dokument PK jako podstawę księgowania wówczas zapis ten w księgach rachunkowych w 2015 r. będzie wyglądał następująco:

 PK księgowane w 2016 r.
  Strona WN
     -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
  Strona MA
     -kwota  netto z faktury konto 300 rozliczenie zakupu
W takiej sytuacji na podstawie otrzymanej faktury w styczniu księgujemy następująco:
  Strona WN
    - kwota netto z faktury konto 300 rozliczenie zakupu
    - kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w bieżącym miesiącu (w tej sytuacji w styczniu 2017 r.)
  Strona MA
     -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami.

7 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny artykuł. Choć swoje rozliczenia oddałam w ręce biura rachunkowego accounting warsaw to sama zastanawiam się nad rozpoczęciem kursu księgowego. Wydaję mi się, że taka praca jest bardzo stabilna, a kto wie ile jeszcze będą potrzebować copywraiterów :) Ciekawy ten blog. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli szukasz dobrego księgowego to polecam się zgłosić do Jeżaka. Pełen profesjonalizm, obługa firm zagranicznych, dbałość o detale. Znajdziesz go na accounting services poland Jeżak, pozdrawiam

      Usuń
  2. A według mnie najlepszą firmą od spraw księgowych jest www.eRachuba.pl!

    OdpowiedzUsuń
  3. Sam miałem problem z wyborem, ale ostatecznie zdecydowałem się na skorzystanie z usług firmy, która prowadzi moją księgowość. Koszta są mniejsze niż zatrudnienie księgowego, a rezultaty są w zasadzie takie same, zwłaszcza jeśli nie prowadzimy dużej firmy. Znajdziecie ich na Ifirma.pl. Bardzo rzetelna i sprawdzona firma, polecam szczególnie świeżym przedsiębiorcom

    OdpowiedzUsuń
  4. Korzystałem z usług www.eRachuba.pl – świetni fachowcy. Warto sprawdzić, serio!

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie znam się na rozliczeniach tak jak wy, ale to też nie problem. Dobra księgowa z Gdańska https://ksiegowagdansk.com/ wystarczy, a nie mogę powiedzieć, żebyśmy takich specjalistek w mieście nie mieli. Prawda jest tylko taka, że nie zawsze łatwo kogoś dobrać do współpracy. Między nami musi "zaskoczyć" .

    OdpowiedzUsuń
  6. Biuro https://wzpartners.pl/oferta/doradztwo-biznesowe/ można polecić osobom z Warszawy lub okolic. Świadczą oni szereg usług takich jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, kadr i płac, doradztwo podatkowe i wiele innych. Dodatkowo ich opłaty są dość przystępne.

    OdpowiedzUsuń