Podpisana ustawa po poprawkach eliminuje między innymi niejednoznaczność przepisów np. nie właściwe pouczenie, że za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna zostaje zastąpione pouczeniem o odpowiedzialności karno-skarbowej za oszustwa podatkowe.
Kolejną zmianą po poprawkach jest to, że jeśli przed dniem wejścia w życie ustawy nie zostanie dokonany zwrot środków unijnych to jednostka samorządu terytorialnego nie będzie miała prawa odliczyć podatku w tym zakresie.
Efektem ustawy ma być:
- obowiązkowe scentralizowanie rozliczeń podatku VAT
- brak konieczności zwrotu środków przeznaczonych na projekty przez samorządy
- brak konieczności centralizowanie VAT wstecz
- brak konieczności wystawiania faktur korygujących
- możliwość kontynuowania ewidencjonowania obrotu za pomocą kas, których fiskalizacji dokonały jednostki organizacyjne nie dłużej niż do 01.01.2018
W konsekwencji wszystkie czynności dokonywane przez jednostki budżetowe na rzecz osób trzecich będą rozliczane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Ustawa ma wejść w życie 01.01.2017 r. do końca 2016 roku nie będą kwestionowane rozliczenia dokonane przez samorządy za pomocą dotychczasowego modelu rozliczeń.
Scentralizowanie rozliczeń ma mięć miejsce w przód od 01.01.2017 r., ale samorządy podejmują same decyzje o dokonaniu korekt. Samorządy same też decydują jaki okres chcą skorygować. Mają prawo też nic nie korygować i rozliczać się w sposób określony w ustawie od 01.01.2017.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz