poniedziałek, 5 września 2016

Zakładanie spółki w trybie S 24

  We wcześniejszym  poście było omówione jak założyć jednoosobową spółkę cywilną http://ksiegowoscpelnamocy.blogspot.com/2016/08/zakadanie-firmy_28.html.Teraz zostanie omówiony sposób rejestracji najbardziej popularnej spółki czyli spółki zo.o.
  Spółkę zo.o. tak jak i jawną, partnerską, komandytową, komandytowo- akcyjną, akcyjną rejestrujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrować w KRS możemy za pośrednictwem internetu. W trybie S24 umowa spółki tworzona jest na podstawie wzorca umowy bez aktu notarialnego i bez kosztów poniesionych na taksy notarialne. Do podpisania dokumentów wystarczy podpis elektroniczny. Poniżej krok po kroku jak założyć spółkę zo.o.w trybie S24 (założenie spółki w tym trybie może nawet potrwać krócej niż godzinę),
 1. Określenie kształtu spółki 
  • określenie wspólników
  • określenie wysokości wnoszonych wkładów
Zakładając spółkę w trybie S24 możemy wnieść kapitał tylko w formie pieniężnej. Wynika to, że we wzorcu umowy w trybie S24 możemy tylko uzupełniać brakujące treści lub wybierać warianty ich postanowień.
2. Zawarcie umowy spółki i złożenie wniosku o wpis do KRS
  • Spotkanie wspólników z laptopami z dostępem do internetu w celu zawarcia umowy.
  • Logujemy się w systemie S24 udostępnionego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • Podpisujemy umowę spółki w systemie S24 podpisem elektronicznym.
W ten sposób powstała nam sp.zo.o. w organizacji.
  •  Dokonujemy opłaty sądowej w kwocie 250 zł i opłaty za wpis do KRS 100 zł (opłaty są niższe niż jakbyśmy składali wniosek w stacjonarnej placówce).
  •  Składamy wniosek o wpis do KRS.
Wniosek o wpis do KRS wysłany za pomocą systemu S24 jest rozpatrywany w ciągu 1 dnia roboczego.
3. Wpis do KRS uzyskanie NIP, REGON
  • Po dokonaniu wpisu stajemy się sp.zo.o. i uzyskujemy osobowość prawną.
  • Dane podstawowe spółki automatycznie są przekazywane do urzędów rejestrujących CRP KEP, REGON, ZUS.
  • Po umieszczeniu danych podstawowych spółki w CRP KEP lub REGON otrzymujemy nr REGON i NIP. Informacje o tych numerach otrzymamy w przeciągu 3 dni od daty wpisu do KRS.
W kroku 3  w rejestracji spółki w systemie S24w rezultacie nic sami nie musimy robić wszystkie wnioski są automatycznie kierowane do poszczególnych urzędów. My tylko czekamy na zaświadczenie o dokonanie wpisu nr NIP, REGON do KRS. Zaświadczenie to otrzymamy wraz z postanowieniem sadu rejestrowego. 
4. Wyrobienie pieczątki
Posiadając numery NIP, REGON, KRS możemy wrobić pieczątki. Nie ma obowiązku wyrabiania pieczątki, ale posługiwanie się pieczątką ułatwia załatwianie formalności.
5.Założenie rachunku bankowego
6. Zapewnienie prawidłowej obsługi rachunkowej
Mamy trzy warianty do wyboru:
                         a) zajmiemy się sami księgowością
                         b) zatrudnimy księgowego/księgową
                         c) przekażemy prowadzenie ksiąg rachunkowych naszej spółki biurze rachunkowemu
7. Uzupełnienie danych dla Urzędów
  • Składamy do Urzędu Skarbowego w ciągu 21 dni od daty uzyskania wpisu do KRS zgłoszenie aktualizacyjne na druku NIP 8.
8. Rejestracja VAT R
Rejestrujemy się do VAT-u poprzez złożenie druku VAT R w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.
9. Rozliczenie PCC
W terminie 14 dni od zawarcia umowy składamy deklaracje PCC-3 oraz obliczamy i wpłacamy podatek. Zakładając spółkę w formie aktu notarialnego Notariusz załatwiam sprawy związane z podatkiem PCC. Zakładając spółkę w systemie S24 musimy sami złożyć deklaracje PCC i wyliczyć podatek. Stawka PCC wynosi 0,5%. Podatek ten obliczamy w następujący sposób: (kapitał zakładowy- koszty w rejestracji KRS)*0,5%.

    5 komentarzy:

    1. Istnieje także możliwość zakupu udziałów w już gotowej spółce, Polecam poczytać o INSPIRE Anna Marcinkowska Daje to możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności, przy minimum formalności.

      OdpowiedzUsuń
    2. Ja też zastanawiam się nad zakupem gotowej spółki. Trochę przerażają mnie fomalności z zakładaniem jej od podstaw. Na rynku można znaleźć obecnie wiele firm, które oferują sprzedaż gotowych spółek. Chyba się zdecyduję, bo już od dawna marzę o własnym biznesie :)

      OdpowiedzUsuń
    3. Jeśli chodzi o spółki to od jakiegoś czasu spółki akcyjne muszą wykazywać tak zwany rejestr akcjonariuszy. Więcej na ten temat, oraz usługę takiego rejestru znajdziecie tutaj https://qsecurities.pl/uslugi-rejestr-akcjonariuszy/. Na pewno warto jest się tym tematem zainteresować

      OdpowiedzUsuń
    4. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

      OdpowiedzUsuń
    5. Ciekawe wskazówki jak spółkę prawidłowo założyć. To już zupełnie inna działalność jak jednoosobowa firma, trzeba się tu ze wspólnikami dogadywać i na pewno być ich pewnym. Razem będzie trzeba podejmować ważne decyzje dotyczące spółki, na przykład jak regulować kwestie księgowe. Outsourcing księgowości to jest także rozwiązanie z którego korzystać mogą spółki, zobaczcie czy to dobra opcja dla waszej firmy także.

      OdpowiedzUsuń