Wypłata odprawy w sytuacji zwolnienia pracownika
Odprawa pieniężna wyniku rozwiązania umowy o pracę z tytułu likwidacji stanowiska wypłaca się jeśli są spełnione kilka warunków. Jeden z warunków to, że pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób. Pracownik nie ma prawa rościć się odprawy, jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób.
Drugim warunkiem, który musi być spełniony, aby wypłacić odprawy to powód zwolnienia musi być jedynie okolicznością niezależną od pracownika.
Może to być m.in:
- likwidacja stanowiska,
- zmiany techniczne,
- zmiany organizacyjne,
- problemy ekonomiczne, które wymuszają na pracodawcy zmniejszenie zatrudnienia
Czy odprawa tylko dla zwolnień grupowych
Możliwość roszczenia odprawy nie jest zależna od przeprowadzania przez pracodawce zwolnień grupowych. Można rościć się odprawy nawet wtedy, gdy został zwolniony tylko jeden pracownik. Ważne jest tylko, aby pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników, a powód zwolnienia nie tyczył się pracownika.
Sposób rozwiązania umowy o pracę, a odprawy z ustawy o zwolnieniach pracowniczych
Rościć się odprawy może pracownik z którym umowa o prace została rozwiązana za porozumieniem stron oraz za wypowiedzeniem, w sytuacji gdy pomysł rozwiązania umowy o pracę wyszedł ze strony pracodawcy. Wyłącznie tylko wtedy kiedy powód rozwiązania umowy o pracę nie leży po stronie pracownika.
A więc pracownik jeśli otrzymał słusznie zwolnienie bez wypowiedzenia nie może rościć się odprawy.
Należy brać pod uwagę, że wielokrotnie pracodawcy chcąc uniknąć wypłaty odprawy poddają niezgodną z prawdą przyczynę zwolnienia leżącą po stronie pracownika. Czasem mają sytuację miejsce, że umowa jest rozwiązywany w trybie dyscyplinarnym.
W takiej sytuacji pracownik ma dwa problemy. Pierwszy to, że w czasie procesu sądowego musi udowodnić, że wskazany przez pracodawce powód rozwiązania umowy o pracę jest nieprawdziwy. Drugi to musi wykazać, że powody zwolnienia nie dotyczyły pracownika.
Jeżeli odwołanie pracownika od zwolnienia dyscyplinarnego zostanie uznane przez Sąd Pracy i równocześnie zostaną wykazane, że wyłączone powody zwolnienia leżą po stronie pracodawcy to pracownik ma prawo domagać się wypłaty odprawy.
W powyższej sytuacji pracownik może otrzymać nie tylko odprawę, ale również odszkodowanie. Suma tych świadczeń może wynosić nawet wartość 6 miesięcznych wynagrodzeń pracownika.
Wysokość odprawy pieniężnej
Wysokość odprawy pieniężnej zależy od stażu pracy pracownika i powinna zostać wypłacona w następujących wysokościach:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik u danego pracodawcy pracował krócej niż 2 lata,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik u danego pracodawcy pracował od 2 do 8 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik u danego pracodawcy pracował ponad 8 lat.
Biuro rachunkowe godne polecenia? www.biurofinansowekk.com!
OdpowiedzUsuńNic fajnego jak Cię zwalniają z pracy. Wiem coś o tym, rok temu mnie to spotkało. I o odprawie mogłem pomarzyć. Ale pracę udało mi się znaleźć. praca dla pracowników fizycznych w Gdańsku, Gdyni, SOpocie i reszcie miast wojeództwa pomorskiego to były dla mnie najlepsze oferty. Zobaczcie sami ile ogłoszeń mają.
OdpowiedzUsuńA jeśli jest się zatrudnionym przez agencję pracy to także przysługuje odprawa? Ciekawi mnie to, jak patrzyłam na stronę https://kono.jobs/ to mogą zaoferować naprawdę dobre warunki zatrudnienia, jeśli bym szukał pracy to nie wiem czy nie chciałbym w taki sposób a nie bezpośrednio u pracodawcy.
OdpowiedzUsuń