poniedziałek, 26 września 2016

Księgowanie faktur za media na przełomie miesięcy



   Faktury kosztowe za media czyli usługi telekomunikacyjne, dostawa energii elektrycznej wpływają do firmy za dany miesiąc z opóźnieniem.

Faktury za media w trakcie trwania roku obrotowego.

   Przedsiębiorstwa, które prowadzą księgi rachunkowe zobowiązane są ewidencjonować uzyskane przychody i poniesione koszty zgodnie z zasadą memoriałową określoną w ustawie o rachunkowości. Jest to jedna z głównych zasad rachunkowości. Zgodnie z tą zasadą należy ujmować w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte przychody oraz koszty związane z osiągnięciem tych przychodów dotyczących w roku obrotowym, którego dotyczą. Jeśli świadczenia dotyczą mediów  zostały wykonane na rzecz jednostki w sierpniu 2016 r., ale fakturę za wykonanie usługi otrzymaliśmy we wrześniu 2016 r, przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za sierpień to w takiej sytuacji koszty te ujmujemy w miesiącu sierpniu. Natomiast, gdy faktury wpłyną do firmy po zamknięciu ksiąg rachunkowych za sierpień koszty te należy ująć w miesiącu otrzymania faktury.
   Kierownik jednostki powinien określić dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych za dany miesiąc, umieszczając odpowiedni zapis w dokumentacji opisującej zasady rachunkowości. Takim dniem może być np. 20 dzień następnego miesiąca. W takiej sytuacji jest to ostateczny termin wprowadzania zapisów do ksiąg rachunkowych z danego miesiąca, zamknięcia ksiąg i sporządzenia zestawień obrotów i sald za dany miesiąc. Otrzymaną fakturę za media przed zamknięciem miesiąca  księgujemy następująco:

Strona WN
 -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
 -kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w bieżącym miesiącu

Strona MA
 -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami

Otrzymaną fakturę za media po zamknięciu miesiąca  księgujemy następująco:

Strona WN
 -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
 -kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w następnym miesiącu
Strona MA
 -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami.

 Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą VAT mamy prawo odliczyć VAT w miesiącu (kwartale) w którym otrzymaliśmy faktur. Nie możemy wcześniej niż przed otrzymaniem faktury. Jednak trzeba również pamiętać, że na przełomie roku jest inaczej.

Księgowanie kosztów za media na przełomie roku.

   Zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje na dzień kończący rok obrotowy, ale nie później niż trzy miesiące po tym dniu. Koszty dotyczące danego roku obrotowego powinny być zaksięgowane w roku, którego dotyczą. Zatem faktury wystawione w pierwszych miesiącach po zamknięciu roku obrotowego należy ująć w księgach rachunkowych zgodnie z rokiem, którego dotyczą, a nie z data wystawienia faktury, a więc zgodnie z zasadą memoriałową. Ponadto, aby zapewnić prawidłowość przychodów i kosztów do aktywów i pasywów danego okresu sprawozdawczego należy zaliczyć do danego okresu sprawozdawczego koszty i przychody przyszłych okresów, które jeszcze nie zostały poniesione, a przypadają na zamykany okres sprawozdawczy. Takie ujecie wynika z zasady współmierności.

Podstawą zaksięgowania kosztów za media w takiej sytuacji może być:

- wystawiona faktura
- dowód Polecenia Księgowania PK

  Fakturę za media wystawioną w styczniu 2017 r, która dotyczy grudnia 2016 r. ewidencjonujemy w grudniu 2016 w taki sam sposób jak przedstawiłam wcześniej.  

   Strona WN
    -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
    -kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w następnym miesiącu w tej sytuacji w styczniu 2017 r
    Strona MA
  -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami.

 Jeśli wybierzemy dokument PK jako podstawę księgowania wówczas zapis ten w księgach rachunkowych w 2015 r. będzie wyglądał następująco:

 PK księgowane w 2016 r.
  Strona WN
     -kwota  netto z faktury konto 401- zużycie materiałów i energii lub 402 usługi obce
  Strona MA
     -kwota  netto z faktury konto 300 rozliczenie zakupu
W takiej sytuacji na podstawie otrzymanej faktury w styczniu księgujemy następująco:
  Strona WN
    - kwota netto z faktury konto 300 rozliczenie zakupu
    - kwota VAT z faktury konto 221-1 VAT naliczony podlegający odliczeniu w bieżącym miesiącu (w tej sytuacji w styczniu 2017 r.)
  Strona MA
     -kwota brutto z faktury na konto 202 rozrachunki z dostawcami.

czwartek, 22 września 2016

Inwentaryzacja za 2016 r.

 
  Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości na każdym kierowniku jednostki spoczywa obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji. Inwentaryzacja jest to okresowe sprawdzenie bądź ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Jedynie za spis z natury odpowiedzialność może spaść na osobę której została powierzona ta czynność. Jednak za całą inwentaryzacje jest odpowiedzialny kierownik jednostki.
   Inwentaryzacja musi być przeprowadzona na dzień bilansowy przez każdą jednostkę. Inwentaryzacja stanowi podstawę wiarygodnej wyceny bilansowej oraz podstawę do  sporządzenia poprawnie sprawozdania finansowego. Z tego powodu czynności inwentaryzacyjne powinny być przeprowadzone rzetelnie i staranie.
  Zasady przeprowadzenia inwentaryzacji powinny znajdować się w regulaminie inwentaryzacji, który stanowi część polityki rachunkowości firmy. W każdym roku kierownik jednostki musi ustalić harmonogram inwentaryzacji oraz skład komisji inwentaryzacyjnej. Inwentaryzacja ma na celu określenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, a także urzeczywistnienie wartości aktywów i pasywów wynikających z ksiąg rachunkowych co stanowi podstawę wyceny bilansowej. Czynności inwentaryzacyjne nie stanowią tylko fundamentu wyceny bilansowej, ale również są istotnym elementem wewnętrznej kontroli. z tego powodu, bardzo istotna jest poprawność dokumentacji księgowej.
   Zgodnie z zasadą kompletności, inwentaryzacji podlega każdy składnik majątku. Inwentaryzacje przeprowadza się na dzień bilansowy za pomocą spisu z natury, następnie potwierdza się salda bądź weryfikuje.
   Inwentaryzacje wykonujemy na dzień bilansowy. Jeśli rokiem obrotowym jednostki jest rok kalendarzowy to dniem bilansowym jest dzień 31.12.2016 r. Nie znaczy to, że inwentaryzacja musi być wykonana w dniu 31 grudnia. Zgodnie z ustawą o rachunkowości inwentaryzację należy rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed zakończeniem roku obrotowego i zakończyć do 15 stycznia 2017 roku. W sytuacji jednostek, których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy mogą rozpocząć inwentaryzacje 1 października 2016 r.

wtorek, 20 września 2016

Kary za nieprawdziwe dane w CV.

     
        Podanie fałszywych danych w CV grozi poważnymi konsekwencjami. Dołączenie sfałszowanych dokumentów, które potwierdzają ukończenie szkoły wyższej lub jakieś szkolenie może grozić karą nawet pozbawienia wolności.
       Wpisanie w CV nie prawdziwych danych jest wykroczeniem. Dołączenie do CV dokumentów potwierdzających sfałszowane kwalifikacje jest przestępstwem. Pracodawca, który został oszukany może zgłosić sprawę na policji i domagać się odszkodowania od pracownika. Kłamstwo bez znaczenia na sytuacje w jakiej do niego doszło jest nietyczne i zasługuje na sprzeciw społeczny.
      Skutki prawne podania sfałszowanych danych w procesie rekrutacji zależą od okoliczności konkretnego przypadku. Jednym z kluczowych czynników mający wpływ na zasady odpowiedzialności karnej nieetycznego kandydata do pracy jest zakres nieprawdziwych informacji przedstawionych w CV. Ważne są także metody jakimi się posługiwał kandydat oraz moment wykrycia oszustwa.
       Jeśli nieuczciwość kandydat do pracy  polega na tym, że dołączył do CV nieprawdziwe dokumenty potwierdzające rzekome kwalifikacje np. ukończenie studiów to pracodawca jest zobowiązany zgłosić zawiadomienie o przestępstwie.

Za sfałszowanie dokumentów potwierdzających rzekome kwalifikacje kandydatowi grozi:
  • grzywna
  • ograniczenie wolności
  • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  Jeśli nieuczciwość kandydat do pracy  polega na wpisaniu do CV nieprawdziwych danych to dopuszcza się on wykroczenia. Przejęcie przez takiego pracownika wynagrodzenia jest przestępstwem. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo zgłosić sprawę na policję i żądać zwrotu wypłaconego wynagrodzenia. W tym celu pracodawca powinien złożyć pracownikowi w formie pisemnej oświadczenie o odstąpieniu od umowy i zadąć zwrotu dokonanego świadczenia.

   Konsekwencje jeśli kłamstwo nieuczciwego kandydata  wychodzi przed podpisaniem umowy:

  • pracodawca nie nawiązuje z potencjalnym pracownikiem stosunku pracy.
 Konsekwencje jeśli kłamstwo nieuczciwego kandydata  wychodzi po podpisaniu umowy:
  • pracodawca wybiera z szerokiego wachlarzu mechanizm, który pomoże wyegzekwować naprawienie powstałej szkody (np. zapłacenie kary przez pracownika).

        Pracodawca zatrudniając do pracy nieodpowiednią osobę ponosi koszty rekrutacji oraz koszty braku odpowiedniego specjalisty w firmie. Taki pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania. Uważa się, że zatrudniony na podstawie sfałszowanych dokumentów wyrządził szkodę umyślnie i jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. W grę mogą wchodzić wysokie sumy pieniędzy.

niedziela, 18 września 2016

Kontrola z US? Jak dobrze się przygotować?

   
 Podatnicy nie lubią być kontrolowani przez Urzędy Skarbowe. Co warto wiedzieć, aby być dobrze przygotowanym do kontroli z Urzędu Skarbowego.
     Kontrola z Urzędu Skarbowego nie jest pozytywnie kojarzona zarówno przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą jak i przez spółki. Te negatywne skojarzenia wynikają z uwagi na cel w jakim kontrola jest przeprowadzana min. sprawdzenie czy wszystkie obowiązki podatnika wobec Urzędu Skarbowego zostały w terminie wykonane, oraz czy nie ma błędów w księgach rachunkowych. Dobrze wiemy, że w wielkim skupisku przepisów prawnych, bardzo łatwo się pomylić i naruszyć przepisy prawne. Tym-bardziej, że same Organy podatkowe mają odmienne zdanie w tej samej kwestii, a stanowiska sądów administracyjnych również rzadko są spójne.
     Kontrola z Urzędu Skarbowego jest istotnym elementem systemu podatkowego. w dużej mierze wpływa na prowadzenie działalności gospodarczej, ponieważ od jej ustaleń zalezą zobowiązania podatkowe i odpowiedzialność karno - skarbowa.
     Dlatego warto zapoznać się z regułami i zasadami kontroli Urzędu Skarbowego, a zwłaszcza jakie obowiązki i prawa ma sam kontrolowany jak i inspektor z urzędu Skarbowego.


Zapowiedź kontroli z Urzędu Skarbowego

     Kontrola z Urzędu Skarbowego jest zapowiadana. Wszczyna się ją nie wcześniej niż 7 dni od daty doręczenia zawiadomienia o kontroli oraz nie później niż 30 dni od daty doręczenia tego zawiadomienia. Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na kontrole  przed wspomnianymi wcześniej  siedmioma dniami. Zatem mitem jest to, że urzędnik może nagle stanąć w drzwiach w firmie i zrobić kontrole.
      Przepisy jednak wskazuje na sytuacje, kiedy urzędnik bez zapowiedzi może przeprowadzić kontrole. Są to jednak przypadki wyjątkowe i wszczynane w szczególnych okolicznościach. Z reguły w praktyce to wygląda, że podatnik i tak jest informowany o kontroli drogą telefoniczną. Przykładowymi sytuacjami, gdy urzędnik nie musi zawiadamiać o kontroli podatnika jest ,gdy podatnik jest podejrzany o przestępstwo, gdy podatnik otrzymuje przychody z nieujawnionych źródeł albo podatnik nie zgłosił działalności.
    Dzięki uzyskaniu przez podatnika wcześniejszej informacji o kontroli ma on czas na przygotowanie dokumentów, skorygowaniu ewentualnych błędów. W tym czasie podatnik może także poskładać korekty deklaracji VAT bądź zeznań rocznych. W momencie rozpoczęcia kontroli nie można składać już korekt.

Obecność kontrolowanego podatnika w czasie kontroli z Urzędu Skarbowego

     Kontrola z Urzędu Skarbowego dokonywana jest w obecności kontrolowanego. W sytuacji, gdy kontrolowany jest chory lub z jakiś innych powodów nie może być w czasie kontroli ma prawo wyznaczyć osobę upoważnioną, która będzie działała w jego imieniu. Rezygnacja z tego prawa wymaga złożenia oświadczenia w formie pisemnej.
     Osoba upoważniona do działania w imieniu kontrolowanego  w czasie kontroli ma następujące prawa:
  • odebranie zawiadomienia o kontroli,
  •  udzielenie zgody na odbycie  kontroli wcześniej niż  przed upływem 7 dni od zawiadomienia o niej,
  • złożenie zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu kontroli oraz wszelkich czynności kontrolowanych.
     Warto pamiętać, że wskazanie takiej osoby nie odbiera kontrolowanemu praw do podejmowania wyżej wymienionych czynności i decyzji.
     W czasie kontroli, kontrolowany poza osobą upoważnioną może być również reprezentowany przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być radca prawny, doradca podatkowy, adwokat. Tacy pełnomocnicy mają szczególne zaufanie kontrolowanego oraz posiadają wiedzę podatkową.

Prawa i obowiązki kontrolującego i kontrolowanego

     Prawo kontrolującego wbrew jak by się wydawało nie jest, aż tak szerokie, jest ograniczone przepisami. Czasami nadgorliwi urzędnicy wykorzystują niewiedze kontrolowanego. Żądają wiele dokumentów i informacji wykraczające poza zakres kontroli jak i uprawnienia urzędnika. Dlatego warto znać uprawnienia urzędnika i w razie potrzeby świadomie stawić opór  kontrolującemu w sposób taki, aby nie wywołać negatywnych konsekwencji dla kontrolowanego.
    Prawo pracownika Urzędu Skarbowego podczas kontroli podatkowej:
  • wejście do lokali i innych pomieszczeń podatnika (urzędnik do mieszkania ma prawo wejść tylko w wyjątkowych sytuacjach),
  • zażądać wykazania majątku,
  • zażądać przekazania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz wykonać ich kopie, notatki, odpisy, 
  • zabezpieczyć zgromadzone dowody,
  • zażądać okazania spisu z natury,
  • przesłuchać świadków kontrolowanego oraz inne osoby,
  • zasięgnąć opinii biegłych rewidentów.
      Kontrolowany ma obowiązek w miarę możliwości udostępnić pomieszczenie kontrolującemu. Pojęcie "w miarę możliwości" jest pojęciem względnym. W sytuacji, gdy prowadzona działalność gospodarcza jest w niewielkim pomieszczeniu to ciężko jest nałożyć taki obowiązek na podatnika. Trudno jednak wyjaśnić brak możliwości udostępnienia pomieszczenia, gdy działalność jest prowadzona w budynku posiadającym kilka pomieszczeń biurowych.
      Jednak na udostępnienie pomieszczenia urzędnikowi trzeba spojrzeć troszkę szerzej. Zagwarantowanie pomieszczenia, w którym urzędnik będzie czuł się dobrze może przyczynić się do zwiększenia optymizmu urzędnika oraz usprawnić i ułatwić przebieg kontroli. Co w konsekwencji może wpłynąć na ustalenia dokonywane podczas kontroli. Z tego powodu warto pomyśleć nad nawiązaniem współpracy z biurem rachunkowym, które będzie w stanie zagwarantować odpowiednie pomieszczenie dla urzędnika i miłą atmosferę.


Oddanie się dobrowolnie odpowiedzialności karno -skarbowej

     Urzędnik jeśli natrafi na bezprawny i nieuzasadniony opór utrudniający bądź uniemożliwiający przeprowadzenie kontroli ma prawo wezwać Policje, straż miejską, Straż Graniczną lub poprosić o ich asystę. Jeśli jest uzasadnione podejrzenie, że taki opór będzie miał miejsce.

Obowiązki podatnika:

  • umożliwić bezpłatne zapisywanie, a także utrwalenie danych stanu rzeczywistego za pomocą nośników informacji,
  • na żądanie kontrolera okazać dokumenty dotyczące spraw objętych kontrolą,
  • udzielić konieczne wyjaśnienia,
  • na żądanie okazać tłumaczenia na język polski dokumentów dotyczących spraw stanowiących przedmiot kontroli.


Zakończenie kontroli w Urzędzie Skarbowym

      Przebieg kontroli i ustalenia są dokumentowane za pomocą protokołu pokontrolnego. Doręczenie tego protokołu oznacza koniec kontroli.
      Jeśli kontrolowany ma odmienne stanowisko od treści protokołu ma prawo złożyć zastrzeżenia i wyjaśnienia, które mogą zanegować ustalenia dokonane w czasie kontroli. Co będzie wpływało na postępowanie podatkowe i ostateczne decyzje organu podatkowego.
      Jeśli kontrolowany zgadza się z treścią protokołu to w przeciągu 14 dni powinien powiadomić urząd o sposobie naprawienia wymienionych zastrzeżeń w protokole. Takie zawiadomienie powinno zawierać uzasadnienie stanu prawnego i faktycznego.

środa, 14 września 2016

Wysokie kary za wyłudzenia VAT

    Został przyjęty projekt nowelizacji kodeksu karnego, także niektórych innych ustaw, które podsuwają rozwiązania mające na celu ograniczyć wyłudzenia podatku VAT. Zaproponowane zmiany w projekcie są surowe mają odstraszać ewentualnych  sprawców takiego postępowania.
    Proceder wyłudzania podatku VAT rozrósł się do rozmiarów wielkiego problemu społecznego i ekonomicznego. Postępowanie takie podejmowane przez zorganizowane grupy przestępcze naraża budżet Państwa na straty opiewające dziesiątki miliardów złotych rocznie. Z tego powodu powstała nowelizacja ustawy proponująca objęcie zabronionych czynów dotyczących wyłudzenia podatku od towarów i usług szczególnymi regulacjami prawa karnego.

   Projekt ustawy zapowiada następujące zmiany:

  • Przywrócenie 30% sankcji VAT, która została zniesiona w 2008 r. Jeśli podatnik zaniży kwotę podatku VAT o 1 000 zł to będzie musiał zapłacić do urzędu skarbowego 1 300 zł
  • Prowadzenie działalności przez pierwszy rok będzie musiało mieć rozliczany VAT miesięcznie
  • 100% sankcja za dokumentowanie fikcyjnej sprzedaży ( wystawianie fikcyjnych faktur). Nieuczciwi podatnicy zapłacą dwa razy więcej niż wynika z faktury.
  • Kara dla pełnomocników pomagających w rejestracji słupów. Słupy są to spółki rejestrowane tylko w celu szybkiego wyłudzenia zwrotu podatku np. za pomocą pustych faktur, a następnie firmy te znikają z rynku. Dzięki tym sankcją skarbówka zyska nowe narzędzie, by w razie podejrzeniu jakiś niezgodności odmówić rejestracji lub wykreślić z rejestru płatników.
  • Kara od 6 miesięcy do 8 lat wiezienia jeśli szkody wywołane fałszowanie faktur nie są znaczne.
  • Kara od 3 do 15 lat więzienia jeśli szkoda jest duża dotyczy kwot około miliona złotych bądź sprawca stale popełniał to przestępstwo.
  • Kara do 25 lat więzienia  w sytuacji wielomilionowych nadużyć.

    Zdaniem Pana Romana Namysłowskiego (partner w Cirdo Taxand) zmiany te, są to drobne, ale bardzo potrzebne. Mogą znacznie utrudnić wyłudzenia podatku VAT.

   Karą pozbawienia wolności nie będzie karany żaden uczciwy podatnik, który zrobił niezamierzony błąd na fakturze. Karani wiezieniem będą tylko fałszerzy, którzy działają na dużą skale. Kara pozbawienia wolności dotyczy tylko umyślnie dokonanych czynów. Nie ma obaw, że do wiezienia trafi przedsiębiorca, którego księgowy bądź jakiś inny szeregowy pracownik przy wystawianiu faktur się pomylił.
   Sankcje VAT mogą jednak uderzyć również w uczciwych przedsiębiorców, gdyż w gąszczu przepisów łatwo się pomylić. Zmiany są konieczne, ale należałoby zapewnić jakąś ochronę uczciwym podatnikom.
   Ustawa została przyjęta 13.09.2016. Nowelizacja ustawy ma wejść z początkiem 2017 roku.

poniedziałek, 12 września 2016

Nowe rozporządzenie dotyczące standardów technicznych dla kas fiskalnych

        Rozporządzenie powstało w celu dostosowanie przepisów do możliwości emisji dokumentów w dwóch formach elektronicznej i papierowej. Obecne przepisy pozwalają tylko na wydruk paragonów. Po zmianach zostanie wprowadzony standard udostępniania klientom paragonu w formie elektronicznej.
Zmiany są w następujących aspektach:

Archiwizacja paragonów

Zostaje zniesiony obowiązek archiwizacji paragonów w formie papierowej. Paragony będą archiwizowane w chronionej pamięci fiskalnej.


Komunikacja kasy rejestrującej z terminalem płatniczym


Kasy rejestrujące będą musiały posiadać zdolność do transmisji paragonów pojedynczych, raportów zbiorczych dziennych i raportów dziennych ze wszystkimi paragonami.Jednym słowem mówiąc każda kasa będzie musiała być wyposażona w interfejs komunikacyjny. Wiąże się to również z koniecznością dostępu do internetu kas rejestrujących.
Przewiduje się uproszczenia dla maszyn  samo-sprzedających akceptujących płatność bezgotówkową poprzez wprowadzenie paragonu elektronicznego.
Głównym celem komunikacji kasy z terminalem jest utrudnienie nie uczciwym sprzedawcą ukrycie sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Co w konsekwencji ma wpłynąć na wzrost przychodów do budżetu Państwa. Standard ten ma na celu również zwiększenie akceptowalności płatności bezgotówkowej oraz dostęp dla klientów w jednym miejscu do paragonów fiskalnych.

JPK w kasie rejestrującej

Ewidencja kas będzie musiała być powiązana ze strukturami  logicznymi jednolitego pliku kontrolnego. W tym celu należy rozszerzyć schemat pliku raportowania transakcji dotychczas stosowany o  dane specyficzne dla kasy takie jak np numer fiskalny. W związku z tym producenci kas będą zobowiązani klucze publiczne umożliwiające urzędnikom ( tylko urzędnikom) odczytać dane z kas fiskalnych.
Obowiązkowym elementem każdego paragonu będzie też podpis cyfrowy dokonany przy użyciu prywatnego klucza kasy. Ten klucz będzie posiadać każdy sprzedawca.

Nowe wymagania i definicje

W rozporządzeniu zostały określone nowe terminy i definicje dotyczące przepisów rozporządzenia. 
 Dzięki  rozporządzeniu umożliwiono emitowanie dokumentów fiskalnych i nie fiskalnych w postaci elektronicznej i transmitowanie ich za pomocą interfejsów komunikacyjnych do repozytorium testowego lub do repozytorium.

Repozytorium- system teleinformatyczny zarządzany przez ministra finansów. System ten pełni funkcje odbierania danych przekazywanych przez kasy fiskalne oraz pełni funkcje komunikacja kas w zakresie konfiguracji oraz do wykonywania innych zadań kontroli skarbowej.

Koszty
 Z planowanych przepisów wynika, że przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze starych kas, ale będą musiały je wyposażyć w standardy techniczne wymagane w rozporządzeniu min. w interfejsy zewnętrzne, które umożliwią wysłanie danych. Ostateczne wymagania co do kas jeszcze są konsultowane w sejmie. Cena dostosowania kasy rejestrującej do wymagań lub zakup nowej jest uzależniony od ostatecznie potwierdzonych wymagań technicznych kasy.


Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 01.01.2018 r.


System fiskalizacji online jest wdrażany lub został wdrożony w takich krajach jak Chorwacja, Słowenia, Węgry, Gruzja , Bułgaria, Czechy, Austria.


sobota, 10 września 2016

Od 1 października 2016 centralizacja rozliczeń VAT w gminach

  W dniu 1 października 2016 r. wejdzie w życie ustawa o centralizacji podatku VAT w samorządach. Centralizacja podatku VAT w gminach jest konieczna ze względu na wyrok z dnia 29 września 2015 r. Trybunału Sprawiedliwości UE oraz uchwałę NSA z dnia 26 października 2016 r. W uchwale tej uznano, że gmina ma być podatnikiem VAT, a nie jej jednostka lub zakład budżetowy. Ustawa ma na celu zapewnienie jednostką samorządu terytorialnego instrumentów prawnych pomocniczych w procesie centralizacji.
   Podpisana ustawa po poprawkach eliminuje między innymi niejednoznaczność przepisów np. nie właściwe pouczenie, że  za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna zostaje zastąpione pouczeniem o odpowiedzialności karno-skarbowej za oszustwa podatkowe.
  Kolejną zmianą po poprawkach jest to, że jeśli przed dniem wejścia w życie ustawy nie zostanie dokonany zwrot środków unijnych to jednostka samorządu terytorialnego nie będzie miała prawa odliczyć podatku w tym zakresie.

Efektem ustawy ma być:

  • obowiązkowe scentralizowanie rozliczeń podatku VAT
  • brak konieczności zwrotu środków przeznaczonych na projekty przez samorządy
  • brak konieczności centralizowanie VAT wstecz
  • brak konieczności wystawiania faktur korygujących
  • możliwość kontynuowania ewidencjonowania obrotu za pomocą kas, których fiskalizacji dokonały jednostki organizacyjne nie dłużej niż do 01.01.2018  
    W konsekwencji wszystkie czynności dokonywane przez jednostki budżetowe na rzecz osób trzecich będą rozliczane przez jednostki samorządu terytorialnego.
   Ustawa ma wejść w życie 01.01.2017 r. do końca 2016 roku nie będą kwestionowane rozliczenia dokonane przez samorządy za pomocą dotychczasowego modelu rozliczeń.
  Scentralizowanie rozliczeń ma mięć miejsce w przód od 01.01.2017 r., ale samorządy podejmują same decyzje o dokonaniu korekt. Samorządy same też decydują jaki okres chcą skorygować. Mają prawo też nic nie korygować i rozliczać się w sposób określony w ustawie od 01.01.2017. 

środa, 7 września 2016

Zmiana stawki CIT od stycznia 2017 r.

 W dniu 5 września 2016 r. zostały przyjęte poprawki senatu dotyczące zmniejszenie podatku CIT dla małych przedsiębiorców do 15% z 19%. Ustawa została ostatecznie przyjęta w dniu 06.09.16 trafiła do podpisu do Prezydenta.



Obniżonej stawce CIT podlegają firmy, których:

  • przychód ze sprzedaży wraz z podatkiem VAT nie przekroczył rocznie 1,2 milionów Euro.
    Podatników w Polsce spełniających te kryteria jest około 393 tysiące stanowi to 90% podatników CIT. Z preferencyjnej stawki podatku mogą korzystać również firmy rozpoczynające działalność. Stawką podatkową 15% nie będą objęte grupy kapitałowe. Ustawa zawiera również przepisy uniemożliwiające skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej podatnikom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z mniejszej stawki podatkowej.

Nowelizacja ustawy według rządu powinna dać następujące korzyści:

  • przyśpieszenie tempa rozwoju gospodarki
  • stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych wykształconych Polaków
  •  wsparcie podatników dla którzy mają trudności z pozyskaniem kapitału na inwestycje
  • zwiększenie pozycji rynkowej małych przedsiębiorstw.
    Zdaniem Ministra finansów ustawa nie spowoduje skomplikowania systemu podatkowego. 
    Wiceminister finansów liczy na uruchomienie się dźwigni finansowej. Czyli wg. tej zasady Państwo inwestuje obniżając podatki licząc, że zmniejszenie podatków przyczyni się do ułatwienia uzyskiwania przychodów firmą. Dzięki temu w  dłuższej perspektywie czasu zwiększą się przychody również Państwa, gdyż przedsiębiorcą będzie łatwiej rozwinąć firmy płacąc mniejsze podatki. Szacuje się, że przychody do budżetu z powodu zmniejszenia stawki podatkowej zmaleją o 270 milionów złotych rocznie. Po zadziałaniu dźwigni finansowej przychody do budżetu Państwa wzrosną 277 milionów rocznie.
     W Polsce już miało miejsce obniżka podatku CIT w czasach rządu SLD pod przewodnictwem Leszka Milera. Zmniejszono wtedy podatek CIT z 27% na 19%.

Stawki CIT na zachodzie:
  • Francja 33,33%, a mali i średni przedsiębiorcy 15%
  • Hiszpania 30%, mali i średni przedsiębiorcy 20%
  • Litwa 15%, mali i średni przedsiębiorcy 5%.

poniedziałek, 5 września 2016

Zakładanie spółki w trybie S 24

  We wcześniejszym  poście było omówione jak założyć jednoosobową spółkę cywilną http://ksiegowoscpelnamocy.blogspot.com/2016/08/zakadanie-firmy_28.html.Teraz zostanie omówiony sposób rejestracji najbardziej popularnej spółki czyli spółki zo.o.
  Spółkę zo.o. tak jak i jawną, partnerską, komandytową, komandytowo- akcyjną, akcyjną rejestrujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrować w KRS możemy za pośrednictwem internetu. W trybie S24 umowa spółki tworzona jest na podstawie wzorca umowy bez aktu notarialnego i bez kosztów poniesionych na taksy notarialne. Do podpisania dokumentów wystarczy podpis elektroniczny. Poniżej krok po kroku jak założyć spółkę zo.o.w trybie S24 (założenie spółki w tym trybie może nawet potrwać krócej niż godzinę),
 1. Określenie kształtu spółki 
  • określenie wspólników
  • określenie wysokości wnoszonych wkładów
Zakładając spółkę w trybie S24 możemy wnieść kapitał tylko w formie pieniężnej. Wynika to, że we wzorcu umowy w trybie S24 możemy tylko uzupełniać brakujące treści lub wybierać warianty ich postanowień.
2. Zawarcie umowy spółki i złożenie wniosku o wpis do KRS
  • Spotkanie wspólników z laptopami z dostępem do internetu w celu zawarcia umowy.
  • Logujemy się w systemie S24 udostępnionego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • Podpisujemy umowę spółki w systemie S24 podpisem elektronicznym.
W ten sposób powstała nam sp.zo.o. w organizacji.
  •  Dokonujemy opłaty sądowej w kwocie 250 zł i opłaty za wpis do KRS 100 zł (opłaty są niższe niż jakbyśmy składali wniosek w stacjonarnej placówce).
  •  Składamy wniosek o wpis do KRS.
Wniosek o wpis do KRS wysłany za pomocą systemu S24 jest rozpatrywany w ciągu 1 dnia roboczego.
3. Wpis do KRS uzyskanie NIP, REGON
  • Po dokonaniu wpisu stajemy się sp.zo.o. i uzyskujemy osobowość prawną.
  • Dane podstawowe spółki automatycznie są przekazywane do urzędów rejestrujących CRP KEP, REGON, ZUS.
  • Po umieszczeniu danych podstawowych spółki w CRP KEP lub REGON otrzymujemy nr REGON i NIP. Informacje o tych numerach otrzymamy w przeciągu 3 dni od daty wpisu do KRS.
W kroku 3  w rejestracji spółki w systemie S24w rezultacie nic sami nie musimy robić wszystkie wnioski są automatycznie kierowane do poszczególnych urzędów. My tylko czekamy na zaświadczenie o dokonanie wpisu nr NIP, REGON do KRS. Zaświadczenie to otrzymamy wraz z postanowieniem sadu rejestrowego. 
4. Wyrobienie pieczątki
Posiadając numery NIP, REGON, KRS możemy wrobić pieczątki. Nie ma obowiązku wyrabiania pieczątki, ale posługiwanie się pieczątką ułatwia załatwianie formalności.
5.Założenie rachunku bankowego
6. Zapewnienie prawidłowej obsługi rachunkowej
Mamy trzy warianty do wyboru:
                         a) zajmiemy się sami księgowością
                         b) zatrudnimy księgowego/księgową
                         c) przekażemy prowadzenie ksiąg rachunkowych naszej spółki biurze rachunkowemu
7. Uzupełnienie danych dla Urzędów
  • Składamy do Urzędu Skarbowego w ciągu 21 dni od daty uzyskania wpisu do KRS zgłoszenie aktualizacyjne na druku NIP 8.
8. Rejestracja VAT R
Rejestrujemy się do VAT-u poprzez złożenie druku VAT R w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.
9. Rozliczenie PCC
W terminie 14 dni od zawarcia umowy składamy deklaracje PCC-3 oraz obliczamy i wpłacamy podatek. Zakładając spółkę w formie aktu notarialnego Notariusz załatwiam sprawy związane z podatkiem PCC. Zakładając spółkę w systemie S24 musimy sami złożyć deklaracje PCC i wyliczyć podatek. Stawka PCC wynosi 0,5%. Podatek ten obliczamy w następujący sposób: (kapitał zakładowy- koszty w rejestracji KRS)*0,5%.

    piątek, 2 września 2016

    Podsumowanie zmian w prawie podatkowym dokonanych w lipcu 2016 r.

    Przedstawiam poniżej najważniejsze zmiany jakie miały miejsce w lipcu 2016 r. w ordynacji podatkowej i w ustawie o administracji podatkowej.

    Zmiany w ordynacji podatkowej

    1. Powstanie instytucji pełnomocnictwa ogólnego. Instytucja ta upoważnia do działania w każdej sprawie podatkowej oraz innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych bądź organów kontroli skarbowej. Pełnomocnictwo ogólne można zgłosić tylko drogą elektroniczną do ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Do zgłoszenia pełnomocnictwa ogólnego można skorzystać z portalu podatkowego MF po zalogowaniu się w zakładce pełnomocnictwa. Portal podatkowy jest bezpośrednim kanałem do komunikacji z organami podatkowymi. Informacja o udzielonym i zgłoszonym pełnomocnictwie jest zamieszczana w Centralnym Rejestrze Pełnomocnictw Ogólnych.
    2. Nowy obowiązek Ministra Finansów Publicznych prowadzenia Centralnego Rejestru. Dostęp do Centralnego Rejestru otrzymali organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.
    3. Zobowiązano podatnika do przesyłania rejestrów VAT do Urzędu Skarbowego w formacie JPK.  O obowiązku przesyłania pliku JPK więcej przeczytacie  http://ksiegowoscpelnamocy.blogspot.com/2016/08/nowy-obowiazek-przesyania-ewidencji-vat.html.

    Zmiany w ustawie o administracji podatkowej

      Utworzenie nowego stanowiska asystent podatnika. Asystent podatnika jest zobowiązany do pomocy podatnikom w samodzielnym i dobrowolnym wypełnianiu obowiązków podatkowych.
      Do obowiązków asystenta podatnika należy:
    • udzielanie informacji jak należy wypełnić zeznania i deklaracje podatkowe
    • pomoc w indywidualnych sprawach podatnika w tym również dotycząca formy opodatkowania
    • informowanie o terminach podatkowych
    • informowanie o zasadach korzystania z ulg dotyczących spłat zobowiązań podatkowych
    • udzielanie informacji ogólnych, jakie rodzaje spraw można załatwić w innych organach podatkowych i Zakładzie Ubezpieczeń społecznych

    Każdy mikro-przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą będzie miał przydzielonego asystenta. Asystent jest przydzielany na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy, licząc od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania nr NIP.