sobota, 20 sierpnia 2016

Nowy obowiązek przesyłania ewidencji VAT

    Do 25 sierpnia 2016 r. należy po raz pierwszy przesłać ewidencje VAT do Urzędu Skarbowego dotyczy to dużych przedsiębiorstw. Firmy małe i średnie są zobowiązane do przesyłania jednolitego pliku kontrolnego już od stycznia 2017 r. czyli pierwszą ewidencje VAT  za styczeń przesyłają do 25 lutego wraz z deklaracją VAT. Obowiązek ten mikro-przedsiębiorców obejmuje od stycznia 2018 r.

  Dla przypomnienia do dużych przedsiębiorstw kwalifikujemy firmy:
- zatrudniające 250 lub powyżej osób
- roczny obrót przekracza 50 mln euro, bądź całkowita suma bilansowa jest większa niż 43 mln. euro.
  Do średnich przedsiębiorstw nalezą firmy:
- zatrudniające poniżej 250 pracowników
- roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro bądź całkowita suma bilansowa nie jest większa niż 43 mln. euro.
   Do małych przedsiębiorstw należą firmy:
- zatrudniające mniej niż 50 pracowników
-   roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro bądź całkowita suma bilansowa nie jest większa niż 10 mln. euro.
Do mikroprzedsiębiorstw należą firmy:
- zatrudniające mniej niż 10 pracowników
-   roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro bądź całkowita suma bilansowa nie jest większa niż 2 mln. euro.
        Ewidencje VAT sprzedaży mają być przesyłane w formie jednolitego pliku kontrolnego. Czyli  eksportu danych posiadających u standaryzowany układ i formę . W programach księgowych po aktualizacji powinna pojawić się opcja nie tylko wysyłania deklaracji VAT, ale również rejestru VAT w odpowiedniej formie ustalonej w ustawie. Podatnicy, którzy rozliczają kwartalnie deklaracja pliki JPK przesyłają miesięcznie nie kwartalnie. Całkowicie zwolniona z obowiązku przesyłania JPK jest firma, która nie prowadzi księgowości komputerowo. Jednak od 2018 r. każda firma będzie musiała prowadzić ewidencje VAT komputerowo i przesyłać ją do fiskusa w formie pliku JPK.

        Nie przesłanie rejestrów VAT w formie JPK lub wykazanie nie prawdziwych danych będzie karane grzywną. Za nie dostarczenie ewidencji grzywna wynosi do 3 milionów złotych, a za złożenie ewidencji VAT z nieprawdziwymi danymi do 6 milionów złotych.
        Przepis ten ma na celu usprawnienie kontroli skarbowej i podatkowej oraz uskutecznienie walki z wyłudzeniami podatkowymi.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe i przydatne wpisy :) Prowadzę firmę już kilka lat, ale z niektórymi kwestiami wciąż mam problemy. Na szczęście jakiś czas temu trafiłam na ifirma i od tamtej pory ten program zastępuje mi księgową. Jest bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze, do tego pozwala na niwelacje kosztów i oszczędność czasu. Większość spraw księgowych nie stanowi już dla mnie problemów :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń