środa, 24 sierpnia 2016

Formy prawne przedsiębiorstw

  W Polsce zakładając firmę mamy do wyboru 12 rodzajów działalności:
  1. Samodzielna
  2. Cywilna
  3. Jawna
  4. Partnerska
  5. Komandytowa
  6. S.K.A.
  7. Sp.zo.o.
  8.  S.A.
  9. Stowarzyszenie
  10. Fundacja
  11. SE
  12. EZIG
  Gdy dokonany wyboru formy przedsiębiorstwa musimy dobrać odpowiednią formę księgowości do danego rodzaju działalności.
Forma Księgowości
   Działalność samodzielna oraz spółka Cywilna i Jawna księgowość mają prowadzoną w postaci KPiR (książki przychodów i rozchodów) bądź ryczałtu. W pozostałych  rodzajach działalności prowadzona jest pełna księgowość.

Odpowiedzialność majątkowa
     W działalnościach wymienionych w punktach od 1-4 odpowiedzialność majątkowa ponoszą właściciel firmy całym swoim majątkiem. W razie nieuregulowania jakiś zobowiązań komornik może wejść na majątek właścicieli firmy. W firmach wymienione w punktach 5-6  jest również osobista odpowiedzialność majątkowa, ale do sumy komandytowej. Oznacza to w razie jakiś zaległości komornik może ściągnąć długi z osobistego majątku właściciela do wartości sumy komandytowej. W pozostałych formach działalności występuje odrębna osobowość prawna od właściciela. W związku z tym odpowiedzialność  majątkową w tych przedsiębiorstwach  ponosi osoba prawna czyli firma.

Kapitał, 
    Kapitał własny posiadają firmy wymienione w punktach od 1-6. Przedsiębiorstwa wymienione w punktach od 7-12 posiadają kapitał zakładowy.

Koszty prowadzenia księgowości
  W działalność samodzielnej oraz spółkach Cywilnych i Jawnych , gdzie księgowość jest prowadzona za pomocą KPiR/ ryczałtu/karty podatkowej koszty prowadzenia księgowość są niskie. W pozostałych firmach gdzie musi być prowadzona pełna księgowość koszty te są wysokie.

  Ewidencja księgowa nie jest prowadzona tylko w celu dopełnienia obowiązków prawno-podatkowych, ale jest dobrym narzędziem do planowania i analizowania poczynań firmy. Pełna księgowość daje bardziej wyrazisty obraz tego co się w firmie dzieje.

    Tylko przedsiębiorstwa SE i EZIG umożliwiają przenoszenie siedziby podmiotu poza granice oraz eliminowanie zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz