środa, 31 sierpnia 2016

Zmiany od 1 wrzesnia najpierw umowa potem praca

Od 1 września wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy. Zmiana ta ma na celu zapewnić pracownikowi pełne prawa poprzez zobowiązanie pracodawce do podpisania umowy przed podjęciem pracy przez pracownika. Dzięki tej zmianie od samego początku pracownik korzysta z przysługujących mu uprawnień  i ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.  Od 1 września każdy pracownik i pracodawca będzie musiał posiadać pisemną umowę lub pisemne potwierdzenie warunków zawartej umowy zanim pracownik rozpocznie pracę.  Brak podpisanej umowy z pracownikiem lub potwierdzenia warunków zawartej umowy będzie karane grzywną.

  Zmiana ma na celu:
- zagwarantować legalność zatrudnienia
- zagwarantować komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników.
Jaka było do dotychczas?
  Obecnie pracodawca miał prawo zawrzeć umowę bądź potwierdzić na piśmie warunki umowy  do końca pierwszego dnia roboczego pracownika. Umożliwiało to odwlekanie podpisania umowy w nieskończoność,a w razie kontroli tłumaczenie, że dziś jest pierwszy dzień pracy pracownika.Zmiana ma na celu zapobiec takim praktyką i umożliwić  od samego początku korzystać pracownikom z pełni praw jakie im się należą z tytułu zatrudnienia.

Jak będzie teraz?

  1. Umowę lub pisemne potwierdzenia warunków umowy wręczamy pracownikowi przed rozpoczęciem pracy, a drugi egzemplarz musi mieć pracodawca.
  2.  Dopuszczenie pracownika do pracy bez umowy grozi grzywną w wysokości od 1 tysiąca  do 30 tysięcy złotych.
  3. Łatwiej będzie inspektorowi pracy wykryć nielegalne zatrudnienie.
Korzyści wynikające ze zmian dla pracownika:
  1. Umożliwia korzystanie z ochrony gwarantowanej wynikającej z przepisów ubezpieczeń społecznych.
  2.  Ułatwia dochodzenie pracownikom należnych im świadczeń i uprawnień z tytułu zatrudnienia.

Zmiana  także usprawni skuteczność kontroli PIP-u. W razie wykrycia pracownika nie posiadającego umowy pracodawca nie będzie mógł już się tłumaczyć, że pracownik pracuje pierwszy dzień. Według danych z PIP-u w 2014 r. nielegalnie zatrudnionych było 18% pracowników w kontrolowanych podmiotach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz