czwartek, 3 listopada 2016
Ewidencja realizacji zlecenia pracownika- zmiany od 2017 r.
Od 2017 r. firmy zatrudniające pracowników na umowę zlecenie, będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji godzinowej czasu realizacji zlecenia przez pracowników tymczasowych.
Obowiązek ten wynika ze zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Znowelizowana ustawa określa minimalną stawkę godzinową wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, a także nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy tymczasowych pracowników. Głównym celem tych zmian jest zapobieganie nadużywania przez pracodawców umów cywilnoprawnych. Nasuwa się jednak pytanie kogo w praktyce będzie obowiązywał obowiązek ewidencjonowania przepracowanych przez pracowników tymczasowych godzin.
Obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy zleceniobiorcy od nowego roku będzie nałożony również na relacje między pracodawcą użytkownikiem, a agencją pracy tymczasowej. Obowiązek ten nie będzie ciążył na agencji, chociaż to agencja podpisuje umowę- zlecenie z pracownikiem tymczasowym na rzecz pracodawcy użytkownika. Zobowiązany to prowadzenia ewidencji czasu pracy będzie pracodawca użytkownik.
Tematem ewidencji ma być liczba godzin realizowanego zlecenia. Wydaje się to sensowne, jeśli pracodawca użytkownik faktycznie nadzoruje zleceniobiorce oraz zarządza jego czasem pracy. Jaki wobec tego jest cel tej ewidencji? Po wydaniu przez pracodawce użytkownika ewidencji czasu pracy agencji, agencja będzie sprawdzała czy pracownikowi została wypłacona minimalna stawka godzinowa. W rezultacie rozliczenie pomiędzy zleceniobiorcą, a agencją nie musi opierać się na stawce godzinowej.
W rachubę może wchodzić m.in. wynagrodzenie zależne od liczby reklamacji złożonych przez pracodawce użytkownika czy wynagrodzenie akordowe. Niezupełnie taka ewidencja będzie stanowić podstawę rozliczenia między tymi podmiotami. W rachubę mogą wchodzić inne zasady rozliczenia opierające się na innych ewidencjach sporządzanych przez strony lub przekazywanych informacji. Nie ma przeciwwskazań, żeby pracodawca użytkownik płacił agencji nie tylko za czas poświęcony na realizacje zlecenia, ale również za uzyskane efekty.
Sporządzania ewidencji czasu pracy przez pracodawce użytkownika nie stanowi nowości na rynku. Zmiana ma na celu nałożenia obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy przez pracodawce użytkownika.
Właściwie takie ewidencje można spotkać już dziś u wielu pracodawców użytkowników. Ich zamiar jest nieco inny, niż wynikający ze znowelizowanej ustawy. Aktualnie wykorzystuje się je do rozliczania agencji z pracodawcą użytkownikiem. Mogą również być dodatkowym zabezpieczeniem przeznaczonym do kontroli wysokości naliczanego wynagrodzenia przez agencje za usługi zleceniobiorców. W zależności od zapotrzebowania pracodawcy użytkownika przedmiot umowy może stanowić wynajęcie pracowników tymczasowych na kilka godzin, dni, tygodni czy kilka miesięcy. Jest przy tym wiele sposobów naliczania wynagrodzenia agencji za świadczone usługi na rzecz pracodawcy użytkownika. Strony mają prawo do regulowania tej kwestii według własnych zasad nawet poprzez ustalenie stałego wynagrodzenia miesięcznego czy wynagrodzenie za wykonane czynności, przepracowany czas bądź wykorzystując wszystkie inne policzalne wskaźniki. Według zasady swobody umów, strony mogą określić w dowolny sposób zasady wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy daje tylko ograniczenie co do wysokości minimalnego wynagrodzenia zleceniobiorcy za godzinę pracy.
Rzetelne sporządzanie ewidencji czasu pracy pracowników tymczasowych jest w interesie zarówno pracodawcy użytkownika jak i agencji. Ponieważ na tej podstawie zostaje wystawiana faktura dla pracodawcy użytkownika.
Nowelizacja ustawy bez wątpienia zmienia aktualne relacje między agencją, a pracodawcą użytkownikiem w zakresie sporządzania ewidencji czasu pracy. Nowe przepisu nakazują pracodawcy użytkownikowi sporządzanie ewidencji godzinowej realizacji zlecenia, nie zważając na treść umowy pracodawcy z agencją tymczasową. Równocześnie obliguje agencje do wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcy z zastosowaniem przepisu dotyczącego minimalnej stawki godzinowej. W praktyce do agencji należy tak uregulować umowę z pracodawcą użytkownikiem, aby w rzetelny sposób móc zweryfikować należne wynagrodzenie zleceniobiorcy. Strony powinny ustalić co obejmuje ewidencja, jako powinno się liczyć godziny realizowanego zlecenia czy od realnego rozpoczęcia realizowanie zlecenia czy od momentu przekroczenia przez zleceniobiorce bramki zakładu. To samo odnosi się do zakończenia zlecenia, przerw na posiłek, papierosa. Strony powinny wziąć pod uwagę tryb reklamacyjny oraz formę i termin przekazywanej ewidencji.
Podsumowując wszyscy pracodawcy zatrudniający pracownika na umowę zlecenie bezpośrednio czy za pośrednictwem agencji tymczasowej będą zobowiązani prowadzi ewidencje czasu pracy. Przepis nie reguluje jak powinna wyglądać taka ewidencja.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Problemy z rachunkami? Jako eRachuba title="biuro rachunkowe">http://www.erachuba.pl dbamy o interesy naszych Klientów.
OdpowiedzUsuńSporo przydatnych i ciekawych informacji na temat tego w jaki sposób obliczać i rozliczać czas pracy pracowników możecie znaleźć na tej stronie http://businesspl.com/index.php/informacje-prasowe/18933-jak-rozliczac-czas-pracy-pracownikow . Jak najbardziej polecam wam się zapoznać z tymi informacjami jeśli właśnie w tej kwestii szukacie pomocy
OdpowiedzUsuńBiura pośrednictwa pracy w większości już wcześniej to robiły
OdpowiedzUsuńJako przedsiębiorca potrzebujesz rzetelnego biura rachunkowego, które zaoferuje Ci kompleksową obsługę księgową? Skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego w Bydgoszczy! Oferujemy prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia podatkowe, obsługę kadrowo-płacową oraz wiele innych usług. Zaufaj nam i zyskaj spokój związanym z księgowością Twojej firmy.
OdpowiedzUsuń