sobota, 12 listopada 2016

Zmiany w zatrudnieniu obcokrajowców od listopada 2016 r. i stycznia 2017 r




Pod koniec listopada 2016 r. mają obowiązywać nowe przepisy ułatwiające procedury uzyskania pobytu czasowego i zezwolenia na prace. Od 2017 r. wejdą w życie zezwolenia na prace krótkoterminową i sezonową zamiast oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy.
   W najbliższych miesiącach zmianie ulegną zasady dotyczące zatrudniania obcokrajowców. Łatwiejsze mają być procedury uzyskiwania zezwolenia na prace i pobytu dla cudzoziemców. Zostaną wprowadzone nowe zezwolenia na pobyt pracowników delegowanych z krajów trzecich. Od stycznia 2017 r. nie będą obowiązywać oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, zostaną one zastąpione zezwoleniami na prace krótkoterminową i sezonową. Ułatwi to procedury i da szanse wybrania zezwolenia do specyfiki pracy konkretnego pracownika.
   Celem zmiany, która ma obowiązywać od końca listopada jest ułatwienie obecnie obowiązujących procedur uzyskiwania zezwolenia na prace i pobyt czasowy oraz wdrożenie dyrektywy Unii Europejskiej o przenoszeniu pracowników wewnątrz przedsiębiorstw.
   Zmiana ustawy o cudzoziemcach ma uprościć uzyskiwanie zezwolenia na pracę. Nie trzeba będzie do wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę dołączać umowy o pracę. Do tej pory było to obowiązkowe, wyniku czego pracodawca oczekując na wydanie zgody, musiał cały czas dodawać aneksy do umowy.
    Kolejnym uproszczeniem będzie zaniechanie obowiązku składania na samym początku wraz ze wnioskiem testu rynku pracy. Będzie można dołączyć go w trakcie trwania procedury.
   Zrobienie testów rynku pracy aktualnie jest konieczne do do uzyskania zezwolenia na pracę. Test ten polega na  ocenieniu przez starostę czy istnieje możliwość na danym stanowisku zatrudnienia zamiast cudzoziemca innego pracownika spośród poszukujących pracy. Procedura ta polega na złożeniu przez pracodawce do urzędu pracy ofertę. Jeśli nie będzie kandydata, wydane zostaje zaświadczenie o braku możliwości zatrudnienia innego pracownika.
   Nowe przepisy mają na celu także wprowadzić do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2014 r. o warunkach wyjazdu i pobytu obywateli krajów trzecich w zakresie przeniesienia wewnątrz firmy. Termin wprowadzenia mija 29 listopada.
   Zostaną wprowadzone nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich, spoza Unii Europejskiej, żeby przenieść ich wewnątrz przedsiębiorstwa. Jeśli taki pracownik przybędzie w ramach grupy kapitałowej do kraju Unii Europejskiej, będzie można przenosić jego do innych krajów członkowskich w uproszczonych procedurach lub bez formalności.
   Według Urzędu do spraw Cudzoziemców wynika, że zmiany mogą obejmować 200 tysięcy cudzoziemców. W 2014 r. zostało przyjęte 65 tysięcy wniosków o legalizacje pobytu, w 2015 r. przyjęto 109 tysięcy wniosków.
   Zmiana, która będzie obowiązywać od  stycznia 2017 r. obejmuje znacznie szersze grupy osób i jest bardzo ważna z punktu widzenia przedsiębiorców. Nie będzie już obowiązywało oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi, na podstawie którego można było do tej pory zatrudnić bez formalności obywateli: Gruzji, Białorusi, Republiki Mołdawii, Republiki Armenii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy. W zamian pojawią się zezwolenia na prace krótkoterminową i sezonową.
   Prościej będzie otrzymać zezwolenie, ale ta procedura będzie dłuższa niż oświadczeniowa. Zmiana, która będzie obowiązywać od stycznia 2017 r. wprowadzi zezwolenia na pracę sezonową.  Przeznaczona będzie to dla sektora turystycznego czy rolnego, czyli dla branż uzależnionych sezonowo. Zezwolenie na pracę będzie o wiele łatwiej pozyskać, i nowe zezwolenia dają możliwość tym branżą szybkiego zatrudnienia obcokrajowców w uproszczony sposób.
   W 2015 r. zostało wystawione ponad 780 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi. Stanowcza większość była wystawiona dla obywateli Ukrainy (767 tys.).
   W Polsce system prawa integracyjnego jest skomplikowany, te zmiany mają ułatwić procedury i dać wybór pracodawcą co do zezwolenia. Aktualnie pracodawca ma tylko jedną możliwość uzyskiwania zezwolenia na pracę czy pobyt, nowelizacja wprowadzi różnorodność i da możliwość wyboru zezwolenia do specyfikacji pracy konkretnego pracownika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz