W rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (kpir) resort rozwoju i finansów wprowadza zmianę z której wynika obowiązek dostosowania się do nowych przepisów dotyczących płatności. Zmiana ta ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. i rozszerzyć katalog dowodów o dokument zwiększający przychody oraz dokument zmniejszający koszty.
Zmiany w PKPiR
Zmianie ulegnie projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 3 października` 2016 r. Rozporządzenie to zmienia rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które ma wejść w życie w dniu 1 stycznia 2017 r.
W drodze ustawy z dnia 13 kwietnia o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DZ.U.poz.780) do ustawy PIT wprowadzono zmiany, które dążą do ograniczenia zjawiska realizowania płatności z nadszarpnięciem obowiązków nałożonych na przedsiębiorce na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Na podstawie nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art.22), przyjmowanie lub dokonywanie płatności dotyczących wykonywanej działalności gospodarczej następuje za pomocą rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdej sytuacji, gdy:
- wartość jednorazowej transakcji, niezależnie od liczby wynikającej z niej płatności, przewyższ wartość 15 000 zł oraz
- stroną transakcji, dla której dokonywana jest płatność jest inny przedsiębiorca.
To znaczy, że z początkiem 2017 roku zostanie obniżony limit transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, za które należy płacić gotówką z 15 000 euro na 15 000 zł.
Wraz z tą zmianą wchodzi nowa regulacje do ustawy o PIT, która odrzuca zaliczenia w koszty uzyskania przychodów kosztów, z tej część, która została uregulowana za pomocą rachunku bankowego. Równocześnie w sytuacji zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztu, z tej części, w której płatność dotycząca transakcji została zrealizowana za pomocą rachunku bankowego, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą:
- pomniejszą koszty uzyskania przychodów albo
- w sytuacji braku możliwości pomniejszenia kosztów uzyskania przychodów - powiększają przychody w miesiącu, w którym dokonana została płatność za pomocą rachunku bankowego.
Szerszy katalog dowodów w PKPiR
Aktualnie obowiązującym rozporządzenie o zasadach prowadzenia pkpir w katalogu dowodów księgowych, nie ma dowodów, na podstawie których podatnik ma możliwość zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, bądź zwiększenia przychodów w związku ze zmianami w ustawie o PIT.
Nowe rozporządzenie poszerza katalog dowodów o dokument zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów i zwiększenia przychodów o nieprawidłowo zrealizowaną płatność.
Nowy dokument pomniejszający koszty uzyskania przychodów lub zwiększający przychody powinien zawierać:
- datę wystawienia dokumentu i miesiąc, w którym dokonuje się pomniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub powiększenia przychodów,
- wskazanie faktury bądź rachunku, a jeśli nie było obowiązku wystawienia faktury bądź rachunku, wskazanie umowy bądź innego dokumentu, który jest podstawą do uwzględnienia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z płatnościami transakcji realizowanych za pomocą rachunku bankowego,
- wskazanie kwoty o którą podatnik pomniejszy koszty uzyskania przychodu lub powiększy przychody,
- podpis osoby, która sporządziła dokument.
Do dowodów, które stanowią podstawę zapisów w KPiR zaliczamy:
1) faktury, faktury VAT RR, dokumenty celne oraz rachunki,
2) inne dowody (np. dowody przesunięć, noty księgowe, dowody opłat bankowych i pocztowych) potwierdzające fakt zrealizowania operacji gospodarczej zgodnie z jej realnym przebiegiem i zawierające przynajmniej:
- rzetelne określenie wystawcy lub wskazanie stron(adres i nazwę) biorących udział w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- datę bądź okres wykonania operacji gospodarczej oraz datę wystawienia dokumentu, jeżeli data dokonania operacji gospodarczej jest taka sama jak data wystawienia dokumentu wystarczy wpisać jedną datę,
- przedmiot operacji gospodarcze, jego ilość i wartość,
- podpis osoby, która jest uprawniona do poprawnego udokumentowania operacji gospodarczej.
Opisany katalog dokumentów zostanie poszerzony w dniu 1 stycznia 2017 r. o dokument pomniejszenia kosztów (powiększenia przychodów) o niepoprawnie dokonaną płatność.
Dla tych przedsiębiorców, dla których księga przychodów i rozchodów jest trudna w systematycznym i rzetelnym prowadzeniu, polecam serdecznie usługi biura rachunkowego online, które znacznie odciąża przedsiębiorcę w kwestii podatków. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńProfesjonalna księgowość? W eRachuba title="biuro rachunkowe">http://www.erachuba.pl gwarantujemy sprawdzone usługi rachunkowe.
OdpowiedzUsuńJak szukamy profesjonalnej księgowości to w grę wchodzi tylko i wyłącznie Tax-Bonus z Katowic(Tutaj pełna ich oferta). Wbrew pozorom, porządek we wszystkich fakturach to absolutna podstawa. łatwo się w tym wszystkim pogubić...
OdpowiedzUsuńWiadomo, że księga przychodów, zwłaszcza w wersji online to dużo wygodniejsze rozwiązanie. Trzeba jednak na bieżąco śledzić zmiany związanych z opodatkowaniem w tej właśnie formie.
OdpowiedzUsuń