niedziela, 20 listopada 2016

Zmiany w VAT- uchwalona została duża nowelizacja ustawy o VAT

  

 W dniu 16 listopada 2016 r. została uchwalona przez sejm nowelizacja ustawy o VAT, która ma na celu zmniejszenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT. Narzędziami do osiągnięcia tego celu mają być m. in. przywrócone sankcje administracyjne, obowiązek składania elektronicznej deklaracji VAT, ograniczenie kwartalnych rozliczeń, roszczenia w zakresie odwróconego obciążenia i wspólnej odpowiedzialności za zaległości w zapłacie podatku VAT. Większość zmian będzie obowiązywać od początku 2017 roku. Jednak stawki VAT nie ulegną zmianie w przyszłym roku.
    Za ustawą zagłosowało 224 posłów, a 210 było przeciwnych, jeden poseł wstrzymał się od głosu.
   Nowelizacja ustawy ma zmniejszyć lukę podatkową o 3,4 miliardy złotych. Ustawa zakłada również do końca 2018 roku utrzymanie podwyższonych stawek VAT 8% i 23%.
   Podstawową częścią planowanych regulacji to rozwiązania, mające na celu ograniczenie nadużyć VAT oraz uszczelnienie systemu jego poboru, a w rezultacie doprowadzenie do zwiększenia wpływów z podatku VAT.
   Nowelizacja przewiduje rozrost stosowania mechanizmów odwróconego obciążenia (gdy nabywca rozlicza VAT, nie dostawca) na transakcje, których przedmiotem będzie m.in. ustalone usługi budowlane. Powodem do wykorzystania tego mechanizmu będą uchybienia zaobserwowane na rynku usług budowlanych, w tym także wykorzystanie faktur nieodzwierciedlających prawdziwych transakcji.
   Odwrócony VAT zawiera również procesory, kiedy łączna ich suma w ramach jednolitej gospodarczo transakcji jest wyższa od 20 tysięcy złotych - bez VAT, oraz wybrane towary z kategorii złota o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych, platyny i srebra. Dotyczy to metali nieobrobionych plastycznie bądź w postaci półproduktu lub proszku oraz poniektóre półprodukty z nich.
   Zmianie ulegną zasady zasady dokonywania zwrotu podatku VAT w terminie 25 dni. Ograniczono również możliwość rozliczania się kwartalnie z podatku VAT. Jednak w tej formie nadal  będą mogli rozliczać się mali przedsiębiorcy czyli przedsiębiorcy, u których suma sprzedaży nie przekroczyła 1,2 miliona euro w ubiegłym roku podatkowym.
   Ustawa wprowadza również obowiązek składanie deklaracji VAT w formie elektronicznej. Obowiązek ten zostanie wprowadzony od dnia 1 stycznia 2017 roku dla podatników: będących nabywcami lub dostawcami usług lub towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia; zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE; zobowiązani na mocy przepisów o podatku dochodowym, do składania informacji, deklaracji oraz rocznego wyliczenia podatku za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
   Zaś od 1 stycznia 2018 r. obowiązek elektronicznego składania deklaracji podatku VAT, będzie wprowadzony dla pozostałych podatników VAT.
   Ustawa nakłada również obowiązek elektronicznego składania informacji podsumowujących jedynie za okresy miesięczne. Zmianie mają ulec przepisy odnoszące się do kaucji gwarancyjnej i odpowiedzialności solidarnej, gdy nabywca solidarnie odpowiada z dostawcą za zaległości podatkowe.
    Wprowadzono kolejne warunki, które należy spełnić, aby nabywca np. paliwa został zwolniony z odpowiedzialności solidarnej. Ustawa zawiera również dodatkowe wymagania, które muszą zostać spełnione, aby sprzedawca miał możliwość złożenia kaucji gwarancyjnej i został wpisany do wykazu podmiotów, które taką kaucje złożyły. W rezultacie będą mogli złożyć kaucje gwarancyjną i pozostać wykazie tylko ci sprzedawcy, którzy wywiązali się z obowiązku regulacji zobowiązań podatkowych.
   Dodatkowo solidarna odpowiedzialność podatników będzie zastosowana, jeśli przedmiotem transakcji  będą dyski SSD, dyski HDD, folia typu stretch.
   Ustawa przewiduje również solidarną odpowiedzialność pełnomocnika z zarejestrowanym przez niego podatnikiem. Dotyczyłaby ona podatkowych zaległości powstałych w efekcie czynności wykonanych w przeciągu sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania podatnika do VAT-u. Odpowiedzialność taka nie przekraczałaby wartości 500 tysięcy złotych.
   W ustawie określono przesłanki odmowy zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT i uściślono warunki na podstawie, których podatnik zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT. Odmowę zarejestrowania założono w sytuacji, gdy weryfikacja wskaże , że dane w zgłoszeniu rejestracyjnym są nieprawdziwe, taki podmiot nie istnieje, albo pomimo podjętych prób nie ma  kontaktu z nim bądź jego pełnomocnikiem albo nie stawiają się oni na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.
   Natomiast wykreślenie zarejestrowanego podatnika ma nastąpić  np. w przypadku: niezłożenie deklaracji VAT; zawieszenia działalności; wystawienie faktury VAT bądź faktury VAT korygującej do transakcji, która nigdy nie miała miejsca. Rozwiązania te mają na celu wspomóc walkę z tzw. karuzelami podatkowymi.
   W ustawie za nierzetelne rozliczanie podatku VAT zaproponowano sankcje podatkową. Zaproponowano również zwiększenie sankcji podatkowej o 100%. w stosunku do podatników, którzy dopuszczają się oszustw podatkowych.
   Znowelizowana ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., z wyłączeniem części przepisów, które mają wejść w życie w dniu 1 stycznia 2018 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz