Koniec i początek roku to czas, kiedy jest bardzo wiele pracy związanej z zamknięciem roku i sporządzeniem sprawozdania finansowego. Aby nie umknął żaden termin poniżej zestawienie najważniejszych terminów wraz z krótkim opisem. Pokazywane terminy są związane z zamknięciem 2016 roku.
Termin przed inwentaryzacją
Przed dniem wyznaczonego terminu inwentaryzacji należy:
- wybrać podmiot uprawniony do badania sprawozdania finansowego
Takiego wyboru dokonuje organ, który zatwierdza sprawozdanie finansowe, chyba że umowa, statut albo inne obowiązujące przepisy prawne przedsiębiorstwa stanowią inaczej. Kierownik jednostki nie może podjąć takiego wyboru. Warto umowę o badaniu zawrzeć w terminie umożliwiającym pracownikom biegłego rewidenta obserwacje przeprowadzonej inwentaryzacji.
OD 1 października 2016 do 15 stycznia 2017
W tym okresie należy:
- przeprowadzić inwentaryzacje większości aktywów, z wyjątkiem aktywów pieniężnych, produktów w toku produkcji, papierów wartościowych, towarów, materiałów i produktów gotowych.
31 grudzień 2016
W tym dniu należy:
- przeprowadzić inwentaryzacje następujących składników:
- wyrobów gotowych wpisywanych w koszty w chwili wytworzenia
- materiałów i towarów wpisywanych w koszty w chwili zakupu
- produkcji niezakończonej
- kasy i innych aktywów pieniężnych
- inwentaryzacje pasywów
- sprawdzenie średnich kursów NBP ogłoszonych na dzień bilansowy, aby za ich pośrednictwem wycenić aktywa i pasywa wyrażone w walutach obcych
Nie rzadziej niż na dzień bilansowy sporządza się wycenę wyrażonych w walutach obcych:
- składniki aktywów (z wyjątkiem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenionych metodą praw własności) i pasywów po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na ten dzień dla danej waluty
- gotówkę znajdującą się w przedsiębiorstwach prowadzących sprzedaż i kupno walut obcych - po kursie w którym został dokonany jej zakup, ale nie wyższy od średniego kursu ogłoszonego przez NBP na dzień wyceny tej waluty
15 styczeń 2017
W tym dniu:
- Rozliczamy wynik inwentaryzacji za 2016 r.
Wynik inwentaryzacji księgujemy w roku 2016. Wyniki inwentaryzacji trzeba odpowiednio udokumentować i połączyć z zapisami w księgach rachunkowych. Ujawnione w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji różnice należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych za rok 2016. Praca ta musi mieć miejsce przed sporządzeniem zestawienia obrotów i sald kont syntetycznych. Ze względu na dużą ilość prac w terminie można wyznaczyć sobie wcześniejszy termin wywiązania się z tego obowiązku.
- Sporządzić zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej za 2016 r.
31 marzec 2017
Na ten dzień:
- Sporządzamy zestawienia wszystkich kont ksiąg pomocniczych;
- Zamykamy księgi rachunkowe za 2016 r.
- Sporządzamy sprawozdanie finansowe na dzień kończący rok obrotowy
W skład sprawozdania finansowego wchodzi bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. Jeśli sprawozdanie podlega obowiązkowemu badaniu to zawiera również zestawienie zmian w kapitale własnym, a także rachunek przepływów pieniężnych. Sporządzając sprawozdanie za 2016 r. mniejsze przedsiębiorstwa powinny ocenić, czy mogą zostać zaklasyfikowane do jednostek mikro lub małych. Wtedy będą mogły skorzystać z uproszczeń.
W sytuacji kiedy występują zdarzenia po dniu bilansowym wymagające otworzenia ksiąg rachunkowych i ujęcia w nich korygujących zapisów oraz ponownego sporządzenia sprawozdania za 2016 r. to przedsiębiorcy mają prawo sporządzenia tego sprawozdania w terminie późniejszym niż 31 marzec 2017 r.
- Podpisanie sprawozdania
Podpisać się należy w każdej części sprawozdania. Podpis składa osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Jeśli jednostka jest kierowana przez organ wieloosobowy, to wtedy podpis składają wszyscy członkowie organu.
Przy zamknięciu roku często musimy sporządzić rachunek cash flow do sprawozdania finansowego, jednakże jest on bardzo czasochłonny do przygotowania i trudny. Dlatego warto skorzystać z kalkulatora cash flow .
OdpowiedzUsuńJa na szczęście niemal wszystko w tym temacie robię przez internet. Mam specjalny program ifirma.pl. Ogólnie jestem bardzo zadowolona ze zmiany mojego poprzedniego biura rachunkowego na biuro online.
OdpowiedzUsuń